facebook
לוגו ניתאי גדול

כיצד תשמרו על היקר לכם מכל?

מאמר בנושא בטיחות הילד

הורים וקוראים יקרים, אנחנו בניתאי-שירותי עזרה ראשונה מאמינים שמניעה היא הדבר החשוב ביותר. הסכנות נמצאות בכל מקום וכל חפץ או תנועה לא מחושבת יכולה להפוך בשניות בודדות ממשחק משעשע לאירוע מלחיץ ואף מסוכן. בעזרת הטיפים והנתונים הבאים אנחנו מקווים שכל יום מהנה בבריכה, משחק משעשע בבית וארוחת צהריים שגרתית ישארו כעוד זכרון מחוייך בילדות של כולנו.

תאונות לא קורות – הן נגרמות

הנתון החשוב ביותר שנזכור תמיד הוא שרובן הגדול של התאונות ניתנות למניעה. עירנות לסכנות וסביבה בטוחה יכולים להשמע כנטל מעייף, אך למעשה שמירה על בטיחות דורשת לא הרבה מעבר לתשומת לב ואינטואיציה. כמו כן, האחריות לשלומם של הילדים מוטלת על הוריהם.

בישראל, כל יום כ-520 ילדים מגיעים לחדרי המיון כתוצאה מתאונות וכ-117 ילדים נהרגים בשנה. תאונות עלולות לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו ברגע אחד של עירנות נמוכה. אל תאמרו “לי זה לא יקרה”.

זהירות כחלק מחיי היום-יום (34% מהתאונות מתרחשות בבית ובפנאי; 40% בתאונות דרכים)

כל כך חשוב לצאת להנות עם הילדים או לתת להם לשחק עם חבריהם, ואסור לוותר על פעילויות אלו בשם זהירות מוגזמת. אנו רוצים אף לציין כי כולנו, גם בחיינו הבוגרים, מועדים או טועים לעתים ומקרים קלים מתרחשים. נפילה קלה מגובה נמוך המלווה בחבלה שטחית בברך, למשל, אינה פגם בהתנהלות ההורה אלא

חלק מלמידתו של הילד. עם זאת, סכנות משמעותיות טמונות בסביבה של כולנו כל יום ואף בכל שעה, ואין להקל בכך ראש. בתכנון כל טיול או אירוע, קטן כגדול, יש לשים לב ולברר האם המקום בטיחותי.

דוגמאות:

· מיקום בסמוך לכביש.

· הפעילות כוללת שימוש בחפצים חדים כדוגמת סכינים או מסמרים חשופים.

· חשיפה לבעלי חיים מסוכנים כדוגמת נחשים ועקרבים שיכולים להמצא בשדות.

· נוכחות חומרים חמים כגון מים רותחים או גחלים לוהטות

· מקורות חשמל – עמודי מתח גבוה, כבלים חשופים או גנרטור.

תכנון נכון ותשומת לב הם הדרך הבטוחה לתת לילדכם חוויה מהנה.
זכרו – בכל פעם שתעלה במוחכם המחשבה, “האם הדבר הזה מסוכן לילדי?”, יש לנקוט במשנה זהירות.

ילדים – מדוע הם נפגעים כל כך הרבה?

ככל שהילד צעיר יותר, ובפרט תינוקות וילדים קטנים, המודעות לסכנה נמוכה יותר. גם כאשר מדובר בילד גדול יותר, לעתים הבנת הסכנה בפעולה וההשלכות שלה הן נמוכות למדי. פזיזות וסקרנות הן חלק מהתפתחות הילד התקינה והדחף שלהם לטעום, לתפוס, לצעוד או לטפס יכולים להפתיע אתכם בכל שלב ביום ולעתים דווקא בשניה הבודדת בה הסרתם עינכם מהפעוט. תינוקות וילדים מפתחים יכולות מוטוריות הרבה לפני יכולת שיפוט בריאה ויכולת לפתור בעיות. ילד יכול למצוא את עצמו בסכנה חמורה, אך ללא יכולת להחלץ ממנה בעצמו.

לעתים הסיבה לתאונה קשורה גם בחלוקת הקשב וריבוי משימות. כך למשל בעת ההחלטה לרוץ אל עבר הכדור המתגלגל לכביש אין הילד מעלה בדעתו על הסכנה בכביש, אלא מתמקד באופן בלעדי במשימה להשיב את הכדור.
בנוסף לכך, מוגבלויות התפתחותיות שונות, הפרעות ראייה ושמיעה ואף הפרעות קשב הן גורם סיכון לתאונות ויש להכיר בכך.

ניתן לקרוא על נושאים שונים בהרחבה בעלונים המופיעים בכתובת הבאה באתר טרם

 

חנק (8% ממקרי המוות מתחת לגיל 17 בין 2015-2019)

מצב מסוכן זה מאפיין בעיקר תינוקות, אך יכול לקרות בכל גיל בחיים. תינוקות יכולים למצוא את ראשם מכוסה בשקית ניילון או עטיפת פלסטיק אחרת בבית, ללא הבנה כיצד להסיר את הגורם המאיים מעל ראשם. מזון ופליטה במצב שכיבה על הגב יכול להוות סכנה לחנק וגם חפצים שונים שהתינוק בחר לטעום סביבו. בישראל, חנק ממזון כדוגמת נקניקיות וחלקי גומי כמו למשל בלון שמתפוצץ נפוצים במיוחד, ויש להמנע משימוש בדברים אלו ליד תינוקות קטנים.
ניתן להעזר גם בהמלצות הבאות:

· הרחקת מוצרי פלסטיק כגון שקיות ועטיפות.

· סילוק כרים רכים מהמיטה.

· להקפיד על מרווח צר בין סורגי המיטה (התינוק עלול לתחוב את ראשו בינהם).

· להמנע משכיבה על הגב מיד לאחר אכילה.

· שימוש במוצץ תקני ויציב. מוצץ המתפרק יכול להוות סכנת חנק מיידית.

· הרחקת חפצים קטנים מקרבת ילדים.

במקרה של חנק יש להתנהג בהתאם לנלמד בקורסי עזרה ראשונה.

נפילה (6% ממקרי המוות מתחת לגיל 17 בין 2015-2019)

מדובר בתלונה שכיחה מאוד בקרב חדרי המיון ובמרבית המקרים מדובר בחבלות פשוטות. לרוב, נפילות מגובה כשל הילד העומד מסתכמות בפציעה פשוטה שניתן לטפל בה בבית. במקרים מסובכים יותר, כגון נפילת תינוק מעמדת החתלה, נפילות מטיפוס מעבר ללול, כאבי ראש ובטן, יש להוועץ עם רופא.
הנפילות החמורות מתרחשות בעת נפילה מטיפוס על עצים, על חלון ומרפסת וגם בעת נסיון הילד להגיע לחפץ הממוקם גבוה בביתו על ידי כסאות ושולחנות בבית.
מניעה של אירועים אלו כוללת השגחה רציפה, במיוחד כאשר סכנה ברורה נשקפת לעין (מרפסת, חלון פתוח, מדרון). יש להתקין סורגים בחלונות הבית, גדר לגרמי מדרגות וכד’.
תינוק לעולם לא יושאר באמבטיה, על שידה או מיטה לבדו!, תינוק יכול להשאר לבדו על רצפה נקייה ללא חפצים מסוכנים סביבו.

כוויות

בכל בית או סביבה בה ישנם תינוקות וילדים קטנים יש להשתמש בחומרים חמים בזהירות יתרה. בין אם מדובר בפלטה חשמלית, מים רותחים, או אש – הסכנה ברורה.
ילדים בקלות יכולים להניח ידיהם על משטחים חמים, להרים גחלים לוהטות סמוך למדורה, לתפוס בידיות סירים או ספלים ועוד דרכים יצירתיות רבות. יש לזכור שאפילו כוויה בדרגה ראשונה, כאשר מעורב בה תינוק או שטחי גוף משמעותיים יכולה להיות מסוכנת!
הרחקת סירים וכלים מדפנות השולחן והרחקת גפרורים ומצתים מהישג ידם של ילדים הן פעולות מאוד פשוטות היכולות למנוע כוויות ואף שריפות מסוכנות.
בין שנים 2015-2019 כ-5% ממקרי המוות של ילדים היו בעקבות כוויות או הרעלות (שאיפת גזים) כתוצאה משריפה.
אנחנו ממליצים בחום על עיון בנושא טיפול בכוויות להרחבת הידע.

פגיעות חשמל

פגיעות בעקבות מתח חשמלי הן נדירות, אך בהחלט קטלניות כאשר מתרחשות. יש לזכור כי ניתן בקלות למנוע פגיעות חשמל על ידי שימוש במוצרי חשמל תקינים, הסתרת כבלים חשמלייםוסידורם (חשיפה / לעיסה של כבל חשמלי חשוף) והתקנת שקעים חסומים או מסתובבים.
שימו לב כי אמצעי חימום מסוימים יכולים להוות סכנה עבור ילדים, גם כפגיעה תרמית וגם חשיפה לחשמל. יש להמעיט שימוש בחפצים אלו ובוודאי לא בקרבת ילדים.

צעצועים ומכשירים מסוכנים

מגוון הסכנות הטמונות בצעצועים ומשחקים הוא כפול ומכופל ממגוון הצעצועים והמשחקים הקיימים. כללים ברורים הם המנעות משימוש במוצרים חדים, מוצרים המכילים רכיבים קטנים או מתפרקים, חומרים כימיים בעייתיים וכדומה.
מכון התקנים הישראלי (ודומיו בעולם) פועל בנחישות לשמירה על ילדינו מפני מגוון רחב של סכנות. צעצועים לעתים מיוצרים עם שאריות עופרת, דבק לא איכותי וסכנות רבות אחרות. שימוש במוצרים שעברו אישור ממכון התקנים נחשבים לבטוחים יותר לשימוש, ויש להימנע משימוש במוצרים מפוקפקים.

להתרשמות מעבודתו של מכון התקנים הישראלי:

הרעלה

הרעלה מתרחשת לרוב בקרב ילדים בני מחמש ומטה. גישה לתרופות וחומרי ניקוי נפוצה באופן מטריד בבתים רבים. נעילה של חומרים מסוכנים בארונות מיועדים והרחקה מהישג ידם של ילדים דורשת מחשבה ושיקול דעת ותחסוך אסונות כבדים בעתיד. שתייה של חומר ניקוי, הכנסת אבקות ונוזלים לעיניים ואף חשיפה פשוטה לעור יכולים להפוך לאסון.
בנוסף לסכנה בחשיפה של הילד לחומר מסוכן, יש לזכור כי מפאת משקלו הנמוך (ביחס למבוגר) כמות קטנה יותר של חומר דרושה כדי לסכן אותו.

הקפדה על השלכת בדלי סיגריות בפח מתאים ובאופן מרוכז (והמנעות מעישון בקרבת ילדים) גם כן חשובה ביותר.
מוצרי טיפוח כגון שמפו וסכיני גילוח הינם מקור לסכנה ואין להמעיט בסכנה הטמונה בהם.

תאונות דרכים (44% ממקרי המוות מתחת לגיל 17 בין 2015-2019)

כל שנה נהרגים בתאונות דרכים בישראל כ-55 ילדים. מתוכם, רובם בתוך כלי רכב כנהגים או נוסעים או כהולכי רגל. תאונות דרכים זו קטגורייה רחבה של תאונות אשר בבסיסן עומדת כמעט תמיד אשמה של אדם אשר פעל בחוסר אחריות. נתייחס למספר נקודות חשובות בתחום, אך נדגיש כי מדובר בתחום רחב וכואב – מומלץ לקרוא עוד במקורות מידע מהימנים כדוגמת עמותת “אור ירוק” והאתר הממשלתי של “הרשות לבטיחות בדרכים”.

תאונות בכלי רכב הן גורם משמעותי בפציעה ותחלואה של אזרחים במדינה, ובפרט בילדים. כל שנה נספרים מקרים טרגיים הכוללים תאונות קשות של בני משפחה או אפילו פעוט אשר פתח בשוגג את דלת הרכב בזמן נסיעה ועף ממנו. מלבד האחריות הבסיסית של הנהגים לשמור על חוקי התנועה, חשוב מאוד להקפיד על שימוש נכון בחגורות הבטיחות. הנחיות אלו מתעדכנות מפעם לפעם וכוללות הוראות ברורות כיצד יש לחגור כהלכה ילדים בקבוצות גיל שונות – אי הקפדה על חגורות בטיחות על פי התקנות מהוות מעבר על החוק. נציין כי המושב הקדמי (ליד הנהג) אינו מיועד לילדים, ילדים אינם מסוגלים לבלום את תנועתם בעת תאונה מתרחשת וחשופים לפציעה חמורה ביותר מהשימשה הקדמית ולוח המחוונים.

תאונות נוספות רבות מתרחשות כאשר הילדים הם הולכי הרגל. סיבות מגוונות, שכבר בחלקן צוינו במאמר, הופכות את הילדים לקבוצת סיכון ייחודית. גם גודלם הפיזי וגם מאפיינים התנהגותיים בדרכים מהווים אתגר עבור הנהגים. תוכניות ממשלתיות רבות לזהירות בדרכים קיימות בבתי הספר ובמסגרות השונות, אך אין ביכולתן לספק מענה מוחלט לסוגיה. חינוך והסברה חוזרים מצד ההורים הינו כלי בעל פוטנציאל משמועתי. בנוסף לכך, ליווי הילדים בעת מעבר חצייה והגבלתם באיזורי משחק בטוחים הם כלים בסיסיים בהורות בסביבה האורבנית.

סוגיה לא פחות ממטרידה היא האופניים הממונעים ודומיהם. עם העלייה המשמעותית בשימוש בכלים אלו חלה עלייה דרמתית בפציעות. לכן, הוחלט על פי חוק כי שימוש בכלים אלו יוגבל מגיל 16 ומעלה בלבד. שימוש בכלים אלו מותר בשימוש בקסדה ובהגבלות מהירות מסוימות. למרות ההגבלות בחוק, בפועל ילדים בגילאים צעירים יותר נהרגים מדי שנה בתאונות הקשורות בשימוש בכלי תחבורה אלו. נתון מצער זה קשור באופן ישיר לשימוש לא נכון בכלי והפרה בוטה של ההורים את הכללים.
נתונים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים חושפים כי רוכבי הכלים הממונעים הללו אינם מקפידים על החוקים. באופן תדיר – עוברים באדום, נוסעים על המדרכות וכנגד כיוון התנועה, עוקפים ומתפרצים לכביש באופן מסכן חיים, לא חובשים קסדה ועוד. בנוסף, מאפייניו הפיזיים של כלי הרכב הם מסוכנים בהגדרה (דו-גלגלי, עמידות נמוכה לפגיעות ועוד).
גם הכלים הלא ממונעים דורשים הבנה של חוקי התנועה וציות לכללי הבטיחות. למרות גילם הצעיר, מבין ילדים ונוער, עד 35% מהמתים בתאונות הקשורות באופניים הם ילדים מתחת לגיל 10.
חמור מכל זאת, סקר שנערך בקרב בני נוער הראה כי כ-40% מהנשאלים לא הסכימו כי נסיעה ללא קסדה מסוכנת!
למרות נסיונות האכיפה הרבים, המצב בדרכים אינו מזהיר – וישתנה רק כאשר שינוי התנהגותי מצד המשתמשים בכביש ישתפר.

חינוך נכון של כללי זהירות בדרכים מגיל צעיר היא כלי חיוני להמנעות מתאונות קשות. האשמה בפציעות הילדים בתאונות לרוב אינה של הילד ומוטלת על ההורים, הנהגים והחברה כולה. מנעו מוות מיותר בכביש, צייתו לחוקי התנועה.

תופעה מצערת נוספת, אשר עולה במהרה לכותרות החדשות כל קיץ, היא השארת ילדים בכלי רכב נעול. הטמפרטורות ברכב סגור מטפסות במהרה וילדים ותינוקות מתים במהרה ממכת חום בייסורים רבים. בעקבות שכיחות התופעה, קמפיינים רבים מגויסים כל שנה למנוע אותה. עצות כגון השארת המכשיר הסלולרי במושב האחורי ורעיונות יצירתיים אחרים נהיים פופולריים במטרה למנוע את המקרה הבא.

טביעה (כ-17% ממקרי המוות מתחת לגיל 17 בין השנים 2015-2019)

בריכה, ים ומקורות מים הם דרך מצוינת להעביר את תקופת הקיץ (ולא רק אותה). להפך, אנחנו מעודדים שימוש באמצעים אלו ללימוד, ספורט, פנאי ועוד. כדי להעזר במקורות המים בבטחה אנחנו ממליצים על שני עקרונות בסיסיים: לימוד שחייה בגיל צעיר והשגחה נאותה.
לימוד שחייה בגיל צעיר והקניית ביטחון לילד בשימוש במקווי מים הם כלי מצוין להפיק את המקסימום מאירועים אלו וגם להפחית סיכון לטביעה. למרות אמרה זו, יש להדגיש כי הן ילד והן מבוגר יכולים לטבוע גם אם יודעים לשחות היטב.
במקביל, השגחה הדוקה היא קריטית – נוכחות מציל בים או בבריכה קשורה במקרי טביעה נמוכים יותר. גם אם מדובר בעומק של כ-5 ס”מ בלבד, השגחה רצופה וללא פשרות היא קריטית. במקרה של בריכה פרטית, גידור הולם הוא חיוני.
ילדים מתחת לגיל 5 אינם זועקים לעזרה והטביעה יכולה להיות מהירה ומפתיעה (בכל רגע, בכל עומק). פעוט אשר נקלע למצב מסוכן במים אינו יודע לחלץ עצמו מהסכנה. כמו כן, מצופים לגיל הרך מונעים טביעות רק בשילוב השגחה של מבוגר.
סכנת טביעה מתנוססת גם כאשר הילד הולך בקרבת מים, ליד נחל או על מזח בים – התרחקות משולי השביל היא חשובה.
בקרב בני נוער סכנת טביעה לא נעלמת: שימוש בחומרים, הערכת יתר של יכולות פיזיות, הליכה לים ולמקורות מים לא מוכרזים וללא השגחת מבוגר או מציל – כל אלו גורמי סיכון ברורים לאסון.

במהלך שייט, שימוש בעזרים כגון אפודי הצלה תקניים, יעילים ומומלצים.

פגיעות נוספות

בטבע, וגם בבית, קיימות סכנות גם מעולם הצומח – צמחים שונים יכולים להיות רעילים לבני אדם ולבעלי חיים ויש לשים לב שהילד לא מכניס לפה צמחים לא מזוהים. צמח נפוץ ברחבי הערים הוא “הרדוף הנחלים” – צמח זה מפריש רעל בכל חלקיו ופעוטות אשר ייגעו בו עלולים להיות בסכנה משמעותית לחייהם. מסיבה זו, יש המנעות כיום מלשתול צמח זה בגנים, אך תפוצתו עודנה רחבה מאוד בנוף, ראו הוזהרתם!

נשיכות כלבים וחתולים (ובע”ח נוספים), דורשים שטיפה מיידית במים וסבון וחומר מחטא. במקרה נשיכה, יש להתייעץ עם משרד הבריאות בנוגע לקבלת חיסון לכלבת. במידה ויש בעלים לבעל החיים, יש לברר האם חוסן על פי חוק. מחלת הכלבת הינה נפוצה בישראל בקרב בעלי חיים משוטטים וניתן למנוע אותה לאחר נשיכה בעזרת חיסון. במקרה והמחלה התפרצה בבן אדם – אחוזי התמותה הינם לרוב 100%. ללא קשר לכלבת, שריטות ונשיכות מבעלי חיים יכולות להזדהם ולעתים ידרשו ייעוץ רפואי וטיפול אנטיביוטי.

בנוגע להכשת נחש ועקיצות בע”ח אנו ממליצים לקרוא בעיון תכני עזרה ראשונה רלוונטי או להשתתף בקורסים מתאימים.

 

בהכנת כתבה זו (2020) נעזרנו בכתבות, פרסומים ודו”חות שנתיים המעודכנים לתאריך כתיבת המאמר. ביניהם: אתר “בטרם”, “אור ירוק”, “הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים”, אתר משרד הבריאות, לקסיקון כרטא לבריאות המשפחה ומקורות נוספים.

 
 
קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

  1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
  2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

  • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
    (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
    תוקף).
  • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?