• ניתאי עזרה ראשונה

מעשנים? הכתבה הזאת בשבילכם

מרגישים קצת לחוצים? כולם סביבכם מעשנים עם הקפה? מה בעצם כל כך רע בלעשן פעמיים בשבוע בערב עם חברים? כמה נעים וקל לנסות ולהתחיל לעשן. זה פשוט, זמין ומקובל. אתם בהחלט לא לבד – בישראל אחד מכל חמישה מעשנים, ובשירותי הבריאות בארץ מסתכלים על הנתונים בדאגה. מדובר במיליוני אנשים בישראל שיזדקקו וזקוקים לטיפול רפואי בעתיד שניתן היה למנוע, ואם אתם מעשנים אתם חלק מהם.

בישראל, פי 2 גברים מעשנים ביחס לנשים – וגם בכמויות גדולות יותר, מה שמסביר את התחלואה הגדולה יותר ממחלות עישון בקרב גברים. מה בנוגע ללא מעשנים? בישראל כשליש מהם מדווחים על חשיפה לעישון פאסיבי בבית או במקום העבודה. עישון פאסיבי זה מוביל מדי שנה לכ-1,500 מתים. תופעה מטרידה נוספת היא עישון בקרב בני נוער, כאשר 20% מבני הנוער (15-18) מעשנים ומחצית מהם משתמשים בסיגריה אלקטרונים. בקרב נוער מעשן בגילאי 12-15 קרוב ל60% מעשנים סיגריות אלקטרוניות – שהן "טרנד" חדש בנוף הישראלי. בנימוק לשימוש במוצר החדש נרשם כי הן פחות "מגעילות" או "מסריחות" וכי הן נחשבות ל"פחות מזיקות". בהזדמנות זו נרצה לדווח כי הסיגריות האלקטרוניות מכילות ניקוטין, שמלבד היותו ממכר הוא בעל השפעה מסוכנת על התפתחות המוח בקרב נוער. בנוסף, עולות עדויות למחלות ריאות ונזקים רבים נוספים הקשורים בסיגריות אלקטרוניות כולל סרטן ומחלות ריאות נוספות. https://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=7976

https://news.walla.co.il/item/3240137

כמה זה ממכר? הסיגריות הן אחד הגורמים הממכרים והנפוצים שקיימים בעולמנו כעת. ההתמכרות היא מהירה גם בפן החברתי-התנהגותי וגם בפן הפיזיולוגי. הניקוטין הוא חומר ממכר ביותר שגורם לתופעות גמילה גופניות בעת הפסקת הצריכה. זה מסביר מדוע כ"כ קשה להפסיק לעשן ומדוע השימוש "מרגיע" את המשתמש כשעולה הצורך. למזלנו, קיימים תכשירים רבים שניתן להעזר בהם כדי להמנע מתופעות אלו.

כמה זה מסוכן? אתם וודאי כבר יודעים שבסיגריה יש מאות רעלים והעשן מצטבר בריאות. אתם גם שמעתם על סרטן הריאה, הסרטן שהורג הכי הרבה אנשים, וגם על סרטן שלפוחית השתן וסרטנים רבים נוספים שקשורים בעישון. אין צורך להרחיב על כך שסיגריות מסוכנות לשימוש בהריון, קשורות בהתקפי לב, אירועים מוחיים ועוד...

אבל האם ידעתם שסיגריות קשורות בפגיעה בראייה? עלייה בדיכאון? אין אונות ופגיעה בתפקוד המיני?לסיכום, בישראל בלבד מתים 8,000 אנשים בשנה מעישון, כלומר אדם אחד כל 66 דקות. אבל מעבר לתמותה, מאות אלפים סובלים ממחלות וירידה משמעותית באיכות החיים בעקבות העישון.

"אני מוכן לקחת את הסיכון ומתקשה לראות את חיי בלי סיגריות" המשפט המוכר שצוותי הרפואה נתקלים בו יום יום. וביננו, זה באמת כבר מעיק שכל רופא מטיף לנו על הסיגריות בכל פעם שמגיעים למרפאה או לבית החולים, לא משנה מה סיבת הביקור. אבל חשוב להבין שהצוות הרפואי מכיר את המעשנים המבוגרים החולים שמצטערים על טעויות העבר ומקווים לשינוי בעתיד, והם לא רוצים לראות אתכם במקומם בעוד כמה שנים. חוץ מזה, עישון לא פוגע רק בבריאות שלכם ובריאות הסובבים שלכם, אלא גם בקשרים החברתיים והמשפחתיים שלכם. האם ילדכם מרוצים מכך שאתם מעשנים? לכן, אנחנו מבקשים להעלות כמה נקודות למחשבה, שאולי כבר ניקרו במוחכם – מה ההשפעה על המשפחה שלכם? חשבתם על הכסף הרב שהולך רק על סיגריות? חשבתם על החיים עם שימוש יום יומי במשאפים או אפילו בחמצן? "כל כך הרבה שנים כבר אני כבר מעשן, איך להפסיק כעת יעזור לי?" יכול להיות שהמחשבה הזאת כבר עברה לכם בראש, ולא רק לכם – גם למיטב החוקרים בעולם. לכן, בדקו את הנושא היטב. החוקרים גילו חד משמעית שהתרומה הכי גדולה לאיכות החיים ואורך החיים היא הפסקת עישון, בכל שלב בחיים – הרבה יותר משינוי תזונתי ומפעילות גופנית. במחקר גדול אחר לקחו מעשנים כבדים חולי COPD (מחלת ריאות הקשורה לעישון, ובדקו את השפעת הטיפול התרופתי והפסקת העישון. התברר חד משמעית שהתרופות אמנם משפרות את איכות החיים אך רק הפסקת העישון מאריכה את חייהם. חשוב להדגיש, מדובר באנשים שעישנו במשך שנים רבות וכבר סבלו מנזקים קשים כתוצאה מכך – אפילו הבריאות שלהם השתפרה כשהפסיקו לעשן!


"אל תדבר איתי על הפסקת עישון, אתה לא מבין כמה זה נורא" אנחנו בטוחים שחשבתם, וניסיתם כבר בעבר ולא הצלחתם. כוח ההרגל הוא חזק מאוד, מפחיד אתכם לעלות במשקל ואתם לא יכולים להרשות לעצמכם להיות עצבניים בעבודה עכשיו... אין ספק שהמחשבה מלחיצה. אנחנו פה כדי לספר לכם שאם אתם רוצים, יש המון דרכים לעזור לכם ולהקל עליכם בהחלטה הזאת. לכל אחד ניתן למצוא תוכנית גמילה מעישון המתאימה לו – לבד, בעזרת תחליפי ניקוטין כמו מסטיק או

מדבקה, תרופות מתאימות, קבוצות ועוד ועוד. רק תבחרו. אנחנו מפצירים בכם, פנו לרופא המשפחה להסבר נוסף ולקבל ייעוץ מתאים! בצה"ל קיימות תוכניות מגוונות ומוצלחות להפסקת עישון.


כל זמן הוא זמן טוב להפסיק לעשן – התגברו על הפחד ועשו צעד ראשון.

קשה זה קודם כל אפשרי.


כותב המאמר הוא אחד המדריכים המוערכים בחברת ניתאי.


בקורסים שלנו, חוץ מלימוד עזרה ראשונה, אנו נותנים דגשים וטיפים לשמירה על אורח חיים בריא.

הצטרפו לקורסים המעניינים שלנו ברחבי הארץ או הזמינו מדריך עד אליכם ואנו מתחייבים לחוויה משנת חיים :)


לפרטים: 054-244453316 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול