• ניתאי עזרה ראשונה

פרכוסי חום בילדים – מפחיד אבל לא מסוכן

עודכן ב: 12 אוג 2020

כמעט 4% מהילדים יחוו פרכוסי חום, לרוב בין גיל שנה לשנה וחצי, כך שמדובר בסיבת פנייה שכיחה מאוד בחדרי המיון לילדים. למרות שפרכוס חום בצורתו הפשוטה אינו מסוכן, אנו ממליצים להגיע לחדר המיון בכל מקרה ראשון של פרכוס חום לשלילת פרכוס חום מורכב, פרכוס שאינו קשור בחום או בירור הסיבה לחום המקורי. מהו פרכוס חום? פרכוס חום הינו תגובה חשמלית לא הולמת במוח המתרחשת במקביל לעלייה בחום הגוף של הילד. התופעה קיימת בין גיל שנה לגיל שש ונדירה עד לא קיימת לאחר מכן. בפרכוס, בדומה לפרכוסים מסוגים שונים, התינוק מאבד את הכרתו, מניע את ארבעת גפיו בתנועות לא רצוניות (ומלחיצות בהחלט..) או מקשיח את כל גופו, תתכן הוצאת הפרשה מפיו, איבוד שליטה על סוגרים וגלגול עיניים.

פרכוס חום פשוט – פרכוס כללי (כל הגוף), נמשך פחות מ15 דקות (לרוב פחות מ5). הפרכוס הינו סימטרי, כלומר הגפיים בצד הימני של הגוף ינועו באופן מקביל לצידו השמאלי של הגוף. פרכוס חום פשוט, בהגדרה, אינו חוזר תוך 24 שעות.

פרכוס חום מורכב – למעשה, כל פרכוס שלא עונה על כל הקריטריונים של פרכוס פשוט הופך למורכב. למשל, פרכוסים חלקיים או כלליים שאינם סימטרים. כלומר, תתכן מעורבות של חלק מהגוף (למשל רק גפה אחת). כל פרכוס הנמשך מעל 15 דקות, או פרכוס המופיע יותר מפעם אחת בטווח של 24 שעות, גם הוא יוגדר כפרכוס מורכב. לבסוף, אם לאחר הפרכוס נשארת פגיעה נוירולוגית כלשהי כגון חולשה של יד או רגל, אזי הפרכוס מורכב.


ברוב המקרים מדובר בפרכוס פשוט. עם זאת, הנחה זו אינה פותרת מבירור רפואי של אופי הפרכוס והסיבה לחום. חום גבוה ופרכוס יכולים לעתים להעיד על זיהומים שונים הדורשים התערבות, לעתים מצילת חיים (מנינגיטיס).

פרכוס חום פשוט המופיע אצל ילד שעבר בירור בעקבות אירוע דומה בעבר, אינו דורש הגעה לחדר מיון, אלא רק הערכה אצל רופא הילדים.

מה לעשות בזמן פרכוס חום? מדובר באירוע מלחיץ, במיוחד להורה טרי שאינו ראה פרכוס בעבר. עם זאת, אנו ממליצים על מספר פעולות פשוטות לביצוע כבר בשלב הראשוני של הפרכוס:

1. הנחת התינוק/ילד על צידו כאשר הראש אינו מכוסה, למניעת שאיפת הפרשות. יש להניח על משטח רך למניעת חבלה.

2. אין להחזיק את גפיו של התינוק ולמנוע את תנועות הגוף.

3. באירוע ראשון או פרכוס מעל 5 דקות או פרכוס מורכב, יש להזמין אמבולנס.

4. כדי לקרר את גוף הילד, ניתן להפשיט את בגדיו ולהניח סביב גופו מגבת רטובה במים פושרים (לא קרים). להמנע משטיפה במים העלולה לסכן את נתיב האוויר של הילד.

5. ניתן להשתמש בתרופה להורדת חום הניתנת באמצעות נר רקטלי.

לאחר האירוע, תתבקשו להעריך את זמן הפרכוס, השתדלו להמנע מהערכת יתר. באירוע פרכוס חריג ובמידה וביצענו את כל הפעולות החשובות, ניתן לצלם חלק מהפרכוס כדי להראות לצוות הרפואי בבירור בהמשך.

קצת מספרים - מה הסיכוי שהאירוע המפחיד הזה יחזור בשנית?

כפי שציינו, אירוע ראשון שכיח, עד 4% מהילדים. יש נטייה משפחתית לאירועים אלו והם מתרחשים מעט יותר בקרב בנים מאשר בנות. פרכוס חום מורכב קורה ככל הנראה בפחות מ20% מפרכוסי החום. לאחר פרכוס חום בודד, הסיכוי לאירוע חוזר (כמעט תמיד במסגרת שנתיים לאחר האירוע) יכול להגיע ל35%, במיוחד אם היה מדובר בפרכוס חום מורכב. במקרה של פרכוס חום מורכב או פרכוס חום פשוט חוזר, יש עלייה קלה בסיכון לפרכוסים שאינם קשורים בעליית החום (למשל אפילפסיה של הילדות).


אפשר למנוע פרכוסי חום? מאחר והפרכוסים מתרחשים לרוב בסמוך לעליית החום, לא ניתן למנוע את הפרכוס. אין לתת טיפול נוגד חום (כדוגמת אקמול) באופן יומי או קבוע למניעת עליית חום פתאומית. יש להוועץ עם הרופא לגבי התוויה נכונה לטיפול בחום בקרב תינוקות וילדים לאחר פרכוס חום.אנו מציעים לכם ללמוד עוד נושאים מרתקים וכן לשלב גם למידה מעשית. ניתן להזמין מדריך מטעם חברת ניתאי אליכם לבית או לחלופין להגיע אלינו לכיתות ההדרכה - נלמד מגוון נושאים, נתרגל, נצפה בקטעי וידאו רלוונטיים ונענה על השאלות שלכם - בואו ללמוד להציל חיים!


צרו עמנו קשר :)

054-244453325 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול