facebook
מאושרים משרד הבריאות
אמון הציבור
בעלי תו אמון הציבור
ספק משרד הביטחון
מספר ספק: 0011024925

קורס עזרה ראשונה למצילים

מה המילה הראשונה שעולה לכם לראש ברגע שאתם שומעים את המילה ים או בריכה? האופטימים שבינינו יענו אבטיח, גלידה או שלווה. הפסימיים והדאגניים שבינינו יענו סכנה. בין אם אתם אופטימיים או פסימיים הסכנות בים או בבריכה חשופות בפני כולכם.

אך כאשר כל אחד הולך לים או לבריכה הוא יודע שיש אדם שאמור לשמור עליו בעת צרה – המציל. תפקידו העיקרי של המציל הוא לדאוג לבטיחות השוהים בבריכה או בים וכמובן לדעת לטפל בהם בעת אירועים מסכני חיים.

בבריכה ובים קיימות סכנות רבות, כגון: טביעה, התייבשות, פציעות ושברים, אוטם בשריר הלב (“התקף לב”), חוסר הכרה, דום לב ועוד.

על מנת שהמציל יוכל להתמודד עימן יש עליו לעבור קורס עזרה ראשונה למצילים. ההכשרה בהגשת עזרה ראשונה היא חלק בלתי נפרד מהכשרתו של מציל.

באחריותו של המציל לתת מענה לכל תרחיש

קורס עזרה ראשונה למצילים היא הכשרה שמקנה למציל כלים שבאמצעותם יוכל להעניק מענה רפואי ראשוני, עד להגעת צוות רפואי מקצועי, במידת הצורך.

במסגרת הקורס המציל לומד על מצבי החירום האפשריים ומתרגל את המענה הרפואי הראשוני כך שיוכל להעניק עזרה ראשונה בעת הצורך. בין תרגולי המענה הרפואי הראשוני – ביצוע החייאה, מתן מענה ראשוני למצבי חירום רפואיים וטיפול בפצוע טראומה (חבישות, קיבועים, קיבוע ללוח גב ועוד).

חשוב אף לציין כי כל אדם המחזיק בתעודת “מציל מוסמך”, מחויב לבצע אחת לשנה רענון במתן עזרה ראשונה על מנת לחדש את תוקף התעודה.

מצילים רבים לא מחזיקים בדעה כי עליהם לרענן את קורס העזרה הראשונה, שכן הם עברו קורס כזה בהכשרתם או שהם בטוחים במקצועיותם.

חשוב להדגיש כי מצבי החירום השונים (טביעה, החייאה, מצבי חירום לבביים, התייבשות ועוד) מתרחשים באופן בלתי צפוי, ובהנחה שהמציל אינו נתקל בהם בתדירות גבוהה – נדרש רענון ותרגול.

נוסף על כך, על המצילים מוטלת האחריות הבלעדית בכל יום לפקח על השטח שעליו הם אחראים – הים או הבריכה. הם נמצאים שם בכדי למנוע כל סיטואציה שבה יכולה להיות סכנה כלשהי. הסכנה הנפוצה ביותר והחמורה מאוד היא מקרה של טביעה.

במידה ואכן יש מצב של טביעה, על המציל למהר אל אותו אדם או מספר אנשים ולבצע את כל מה שהוא למד בפועל, כולל ביצוע של החייאה. במקרים מסוג זה, הטיפול חייב להיות מקצועי ומהיר.

עד להגעת צוות רפואי מקצועי, חייו של הנפגע נמצאים בידיו של המציל. לאור העובדה שלא תמיד יוצא למציל להציל, הן זה הכרחי לבצע רענון עזרה ראשונה למצילים. יש לעשות זאת מדי שנה לשם שמירה על תעודת המציל בתוקף וחשוב מכך לשם מקצועיות המציל והצלת חיי אדם.

סיבה חשובה נוספת לרענון קורס העזרה הראשונה למצילים היא שבשונה מרוב מגישי עזרה ראשונה, המצילים לומדים ונדרשים להפעיל ציוד רפואי הכולל מכשור מציל חיים. הפעלת מכשור זה דורשת רענון ותרגול קבועים במטרה למלא את תפקידו בעת הצורך.

ביצוע הקורס וריענונו יכולים לתרום רבות לביטחון המציל. ביטחון המציל בעצמו, כמו גם ביטחון השוהים בבריכה, תלוי למעשה ביכולתו להעניק עזרה ראשונה בעת הצורך.

קורס עזרה ראשונה למצילים דורש אחריות , אנושיות ושמירה על הרוחצים

המצילים הם אוכלוסייה שעובדת באופן שוטף בדינמיקה אישית מול מסת קהל משמעותית. בים, על המצילים לדאוג למספר רב של אנשים. הסכנות האורבות לרוחצים בים רבות ומגוונות. ישנם אנשים אשר שוחים למרחק גדול מדי ומסתכנים בסכנת טביעה.

אחרים עלולים לשחות למקומות בהם יש מערבולות. ישנם כאלו (בעיקר בקיץ) שנעקצים על ידי מדוזה וכאלו שמתייבשים או חוטפים מכת חום. חוסר ריכוז בהשגחה על ילדים קטנים עלולה להסתיים אף היא באסון. גם בבריכה , אנשים חשופים ללא מעט סכנות, כגון: טביעה, מכת חום, דום לב, התייבשות, פציעות ושברים ועוד. וכאמור, המציל אחראי לשמור על בריאותם. עליו לדעת לתפעל כל אירוע ואירוע במקצועיות רבה ולדעת באיזה סדר פעולות לפעול ובאיזה אירוע עליו לטפל קודם (בעת הצורך). 

לכן, מצילים יקרים, חשוב שתבינו שלא מדובר רק “בסימון וי” שיש לעשות עבור הסמכה או שמירה על תוקף של תעודת מציל אלא באחריות אמיתית לחיי אדם שנמצאים בידכם. כאשר אתם עושים קורס עזרה ראשונה , תקחו אותו במלוא הרצינות כי אולי יגיע יום בו תתמודדו עם מצב שידרוש מכם לבצע פעולות מצילות חיים.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?