facebook
לוגו ניתאי גדול

קורס עזרה ראשונה נפשית – קורס חוסן

מטרת קורס עזרה ראשונה נפשית

עזרה ראשונה נפשית היא התערבות קצרת מועד, מיידית וממוקדת, שמטרתה להפחית את הסיכון לפגיעה עצמית או לאחרים, ולתמוך בתפקוד במצבי חירום פסיכולוגיים. מצבי חירום פסיכולוגיים הם מצבים שבהם האדם חווה מצוקה נפשית חריפה, עד כדי כך שהוא עלול לאבד שליטה על התנהגותו ולסכן את עצמו ואת סביבתו. מצבים אלה יכולים להיגרם בעקבות אירוע טראומטי, כגון תאונה, אסון טבע, אירועי טרור, או אירוע אלים אחר. הם יכולים להיגרם גם בעקבות אירוע רגשי קשה, כגון מוות של אדם קרוב, גירושין, או אובדן מקום עבודה.

מטרות התוכנית:

בקורס עזרה ראשונה נפשית לומדים על היסודות של בריאות הנפש, על המצבים השונים שיכולים להוביל למצוקה נפשית, ועל הדרכים להתמודד עם מצבים כאלו בתנאי השטח.

מעוניינים בקורס עזרה ראשונה? לשיחת ייעוץ ללא התחייבות
מלאו את הטופס ונציג יחזור אליכם בהקדם

מצבים שבהם יש צורך להגיש עזרה ראשונה נפשית:

אלו מצבים בהם אנו מזהים שהאדם ‘תקוע’ בהלם, ולא מצליח לעבור לשלב אבל הבא, כגון:

 • בהייה בנקודה אחת וניתוק מהסביבה.
 • בכי בלתי פוסק או חזרה לבכי של אובדן שליטה, מבלי יכולת לתקשר עם סביבתו / לענות בצורה עניינית על השאלות.
 • סימני אובדן זיכרון, דיבור לא קשור לסיטואציה ועוד..
 

אדם שחווה אירוע טראומטי, נתון בתחושת חוסר אונים אדירה. מבחינתו ברגעים כאלו, הסבל ממשיך ולא ייגמר. חוויה מתמשכת של חוסר אונים עשויה לפתח אצל האדם הפרעת דחק  פוסט טראומטית (PTSD).

המטרה של עזרה ראשונה נפשית היא:

 • להחזיר אדם לתפקוד סביר כמה שיותר מוקדם, כדי לעזור לעצמו/לסביבתו בצורה מיטבית.
 • להפחית את חוויית הבדידות וחוסר האונים, בניסיון לעצור את הסיכון להתפתחות הפרעה פוסט טראומטית, ולתמוך בתפקוד בריא גם במצבי חירום לאחר התרחשותן. עזרה זו מתבססת על יכולת הקשבה וטכניקות יעילות, ויכולה להינתן על ידי כל אדם, גם אם אין לו הכשרה מקצועית בתחום בריאות הנפש.

נושאים נלמדים

הנושאים הנלמדים בקורס כוללים:

 • הגדרות בסיסיות של בריאות הנפש, מצוקה נפשית, ומשבר נפשי.
 • זיהוי ראשוני של מצבי חירום פסיכולוגיים.
 • היבטים רגשיים, קוגניטיביים, והתנהגותיים של מצבי חירום פסיכולוגיים והשפעתן על החוסן הנפשי.
 • גורמים אורגניים שיכולים להוביל למצבי חירום פסיכולוגיים.
 • השלכות של מצבי חירום פסיכולוגיים על חייו של האדם, על הסביבה הקרובה, ועל החברה.
 • טכניקות של עזרה ראשונה נפשית.

בנוסף לנושאים התיאורטיים, הקורס כולל גם תרגול מעשי של טכניקות עזרה ראשונה נפשית.

התרגול כולל:

 • הקשבה פעילה.
 • שימוש בשפה תומכת (מה מותר ומה אסור לומר לאדם במצוקה חריפה).
 • התמודדות עם מצבים של פגיעה עצמית או לאחרים. 
 • הפנייה לעזרה מקצועית. 

 

קורס עזרה ראשונה נפשית יכול להיות מועיל לכל אדם, גם אם אין לו הכשרה מקצועית בתחום בריאות הנפש. הקורס יכול לסייע לאנשים להיות ערוכים טוב יותר למצבי חירום פסיכולוגיים, ולדעת כיצד לסייע לעצמם או לאחרים במצבים אלו.

יתרונות של השתתפות בקורס עזרה ראשונה נפשית:

 • הרחבת הידע וההבנה בנושא בריאות הנפש.
 • רכישת מיומנויות של עזרה ראשונה נפשית.
 • העלאת המודעות לחשיבות של הענקת עזרה ראשונה נפשית לקרובי משפחה ולחברים.
 • האפשרות לסייע ביעילות לעצמך או לאחרים במצבי חירום פסיכולוגיים.

 

אופן הלימוד:

ידע עיוני לצד מיומנויות מעשיות להגשת עזרה ראשונה נפשית טלפונית/אונליין ופרונטלית ברקע של מצבי סיכון בטחוני, אירועי אלימות, דיכאון חריף, התקפי חרדה וכדומה. 

בנוסף תכלול ההכשרה מודלים של סיוע חירום במשפחה (סח”מ) למענה בשעת משברי חרום במשפחה כגון: איומים ואלימות, פגיעות, התעללויות –  וסיוע מנע, מודל מעש”ה, בניית חוסן נפשי ועוד. 

קהל היעד: 

קורס עזרה ראשונה נפשית מתאים לכל אדם, ללא קשר לגיל, מקצוע, או רקע. הקורס יכול להיות מועיל במיוחד לאנשים הבאים:

 • אנשים שעובדים עם אנשים, כגון מורים, מטפלים, או עובדי חירום.
 • אנשים שיש להם ניסיון אישי עם מצוקה נפשית, כגון מישהו שהיה עד לאירוע טראומטי או שסבל מדיכאון או חרדה.
 • אנשים המעוניינים להרחיב את הידע וההבנה שלהם בנושא בריאות הנפש.
 

קורס עזרה ראשונה נפשית מכין אנשים להיות ערוכים טוב יותר למצבי חירום פסיכולוגיים, ולדעת כיצד לסייע ביעילות לעצמם או לאחרים במצבים אלו.

יתרונות ספציפיים של השתתפות בקורס עזרה ראשונה נפשית לאנשים בקבוצות אלו:

עבור אנשים שעובדים עם אנשים, קורס עזרה ראשונה נפשית יכול לסייע להם לספק תמיכה טובה יותר לאנשים שהם פוגשים בעבודה.

עבור אנשים שיש להם ניסיון אישי עם מצוקה נפשית, קורס עזרה ראשונה נפשית יכול לסייע להם להבין טוב יותר את המצוקה שלהם, ולפתח מיומנויות להתמודדות עם מצוקה נפשית בעתיד.

עבור אנשים המעוניינים להרחיב את הידע וההבנה שלהם בנושא בריאות הנפש, קורס עזרה ראשונה נפשית יכול להיות דרך מצוינת לעשות זאת.

על המרצים שלנו: עו”ס קליניים ומרצים בכירים בתחום התערבויות חירום בזירות אסון הלאומיות והאזרחיות.

כולנו מתמודדים עם קשיים, אך אצל כל אחד מאיתנו הם באים לידיי ביטוי בצורה מעט שונה. יש כאלה שמצליחים להתגבר על הקושי, ולראות את החיוביות שבעניין. מצד שני ישנם אחרים המתקשים לקום ולהמשיך הלאה, עובדה המצריכה עזרה מקצועית. עד שלא מקבלים עזרה ראשונה נפשית כמעט בלתי אפשרי לבצע פעולות סטנדרטיות ושוטפות. במאמר הבא נסביר לכם מהי עזרה ראשונה בתחום הנפשי, ומדוע כל מי שמרגיש קושי מחויב לבחור בה. אל תגידו שלא ידעתם, הרי בסופו של יום זה מה שיעשה את ההבדל בשורה התחתונה. אתם מצידכם תרצו להיות בטוחים כי סיפקתם לעצמכם את כל הכלים להשתקם ולהתקדם.

מהי עזרה ראשונה נפשית?

עזרה ראשונה היא פעולה ראשונית שמטרתה לספק טיפול הולם לבעיה הספציפית ממנה סובלים. לכן עזרה נפשית ראשונית היא סיוע ראשוני שמטרתו להפחית את מפלס הלחץ. לא מדובר על סיוע שאמור להעניק מענה ארוך טווח, אך הוא בהחלט מביא לשיפור מידיי. על מנת שהפתרון יהיה ארוך טווח וימשך לאורך זמן, חובה לעשות בדיקות ולבחון את הסיבות להיווצרותו. המענה הראשוני מטרתו העיקרית הינה להחזיר את מי שסובל מקושי לשגרה מהירה. לאחר מכן ניתן יהיה לחפש את הפתרונות האפקטיבית שיתנו מענה לתקופה ממושכת וארוכה. ברגע שרואים את האור בקצה המנהרה, הדחף להמשיך באותה הדרך יהיה זה שינחה אתכם הלאה.

עזרה ראשונה נפשית עקרונות ודרכי פעולה

העיקרון שמנחה את מי שנותן עזרה ראשונה נפשית הוא שאסור להתמהמה יותר מדי. הרי כל יום שעובר רק עשוי להחמיר את המצב, ולגרום לאדם שסובל לעשות החלטות פזיזות. עיקרון נוסף הינו שהמענה שניתן במסגרת עזרה ראשונה הינו זמני, וחשוב לגבות אותו יחד עם מענה לטווח הרחוק. מי שיתבסס רק על העזרה הראשונה, ימצא את עצמו חוזר למציאות הנוכחית. זה אלמנט מהותי שעשוי להביא איתו לשיפור המיוחל כעבור תקופת זמן מסוימת. נדגיש כי רק אנשי מקצוע מנוסים יכולים לספק עזרה ראשונה נפשית. אל תסמכו על אנשים שאינם עברו הכשרה מתאימה ומגיעים עם הידע הנחוץ לשם כך. 

מדוע חשוב לטפל ולא להתעלם?

המון אנשים מזלזלים בתחושות שלהם, הם נוטים לחשוב כי הדברים יסתדרו לגמרי לבד. אך המציאות מוכיחה לנו כי כדי שהדברים יסתדרו חובה לעשות מעשה, ולנקוט יוזמה. עזרה ראשונה נפשית היא אומנם רק העזרה הראשונה, אחריה ניתן יהיה לבצע מהלכים נוספים. ברגע שמעניקים עזרה ראשונה בהקשר הנפשי, אפשר לראות איך הדברים מסתדרים. דברים שעד לא מזמן היו נשמעים בלתי אפשריים, יהפכו להיות ברי השגה. כל מי שלא מטפל בעצמו עשוי לראות איך כל הפעולות הופכות להיות קשות וסבוכות. זוהי הסיבה שבגינה אנו מציעים לכם לנקוט יוזמה, ולא לחכות על הגדר. חפשו עוד היום עזרה ראשונה נפשית טלפון כדי שיהיה לכם עם מי לדבר.

קורס עזרה נפשית

מעוניינים להיות אלה שנמצאים בצד השני של המתרס? אם בא לכם להעניק סיוע ועזרה ראשונה כל מה שיהיה עליכם לעשות זה רק לעבור קורס עזרה ראשונה נפשית. מדובר על קורס שבמהלכו תוכשרו להעניק סיוע ראשוני, ולדעת אילו פעולות נכון לעשות בכל מצב. כמו קורס עזרה ראשונה כללי, גם כאן תקבלו את הדברים הבסיסיים שמומלץ לעשות. נדגיש כי הקורס אינו מכשיר אתכם להיות פסיכולוגים או פסיכיאטריים, כן תוכלו להיות בדרך לשם. זוהי החשיפה הראשונית שלכם לעולם הזה, שיכול להיות עולם מסקרן במיוחד. כזה שלא ישאיר אצלכם סימני שאלה אלא רק סימני קריאה.

קורס עזרה ראשונה נפשית
קורס עזרה ראשונה נפשית
קורסים נוספים שלנו
נגן וידאו אודות דפיברילטור ובעיות לב
הדרכות שאנו מעבירים בכל הארץ
Yahav Saydon
קרא עוד
וואווו....הדרכה שמקיפה על הצד הטוב ביותר והמקצועי ביותר באמת את כל הסיטואציות המלחיצות!!! הדרכה שווה ממש! אנחנו ממש הרבה יותר רגועים אחרי שאנחנו יודעים מה צריך , מתי צריך ואיך צריך! תודה רבה לכם!
אדיר לוי
קרא עוד
קורס מעולה, הדרכה שמוסיפה ומעשירה את המידע בהגשת עזרה ראשונה. הקורס הטוב ביותר מדריך למופת מקצוען סבלני ומסביר כמו שצריך.
אדיר לוי
קרא עוד
הדרכה מעשירה ומחכימה. מדריך מקצועי, מעביר את ההדרכה בצורה פנומנלית!!
הקודם
הבא
עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

 1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
 2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

 • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
  (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
  תוקף).
 • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?