facebook
לוגו ניתאי גדול

הרטבת לילה – אזעקות הרטבה במיטה

הרטבת לילה הינה סיטואציה בה לא מצליחים לשלוט על הסוגרים במהלך הלילה. במילים פשוטות במצב הזה מתרחשות בריחות שתן, בלי שתהיה לכם היכולת למנוע זאת. אומנם מרבית האנשים אינם מעידים על כך, אך מדובר על מצב שכיח יחסית. כך שאם אתם קמים בכל בוקר למיטה רטובה, תדעו שיש לכם מה לעשות בעניין. אין סיבה שתתביישו או תחששו לישון לצידם של אנשים, הגיע הזמן שתמצאו את הפתרון. נדגיש כי הפתרונות משתנים בין אנשים שונים, אך התוצאה הרצויה תהיה בדיוק אותה התוצאה. השאיפה הטבעית תהיה להתעורר בבוקר בידיעה כי לא תצטרכו להתמודד עם בריחת שתן.

מהן הסיבות הנפוצות להרטבת לילה?

 • הרטבת לילה עוברת בתורשה בין הורים לילדים בסבירות יחסית גבוהה. אם אחד מההורים סבל מבריחת שתן בלילה, ישנו סיכוי של 50 אחוזים שזה יעבור לילדים. לכן בתור הורים שסבלו מהבעיה הזאת, יהיה עליכם להקשיב לילדיכם ולנסות לסייע להם בעניין.
 • קצב ההתפתחות בקרב ילדים שונה, לכן הגמילה מהרטבת לילה גם היא משתנה. זוהי הסיבה שבגללה הרטבת לילה אצל ילדים שכיחה יותר לעומת הרטבת לילה אצל מבוגרים. תנו לילדיכם את הכלים הנדרשים להתפתח בקצב שלו ובדרך הנכונה עבורו.
 • חרדות ופחדים עשויים להוביל להרטבת לילה פתאומית ללא שום התראה מוקדמת. אם הילד התחיל להרטיב בלילה, יהיה עליכם לנסות להבין מה גרם לכך. כמובן שבמקרה כזה הטיפול גם הוא משתנה ויהיה אחר ממה שהתרגלתם עד כה.
 • בעיות בשלפוחית השתן עשויות להוביל למצב בו ילדים ומבוגרים יתקשו להתאפק. אם לא תתכננו נכון את מתן השתן בערב ובלילה, תאלצו להתמודד עם הרטבת לילה. במקרה כזה הטיפול יהיה טיפול הנוגע לבעיה המטרידה אתכם בשלפוחית עצמה. 
 • סיוטים או חלומות רעים עשויים להוביל גם הם למצב של בריחת שתן בלילה. הרטבת לילה בגיל מאוחר עשויה לנבוע בשל הדברים עליהם חולמים בלילה. על חלומות אי אפשר לשלוט, אך בהחלט אפשר לשלוט על המצב של בריחת השתן באמצע הלילה.

הרטבת לילה אצל ילדים – האם זה חריג?

הסבירות של ילדים להרטיב בלילה הינה גבוהה מאוד, לכן אל תראו זאת כמצב מאוד בעייתי. בתור הורים תרצו לאפשר לילדיכם לישון היטב, זוהי הסיבה שבגינה תחפשו אחר פתרונות. הרטבת לילה לעיתים נדירות בקרב ילדים אינה דורשת טיפול או מענה מיוחד. במקרה בו הילד מרטיב שני לילות רצופים בשבוע במשך חודש שלם, סימן שיש מה לעשות בנידון. לרוב שיחה עם הילד יחד עם ייעוץ של איש או אשת מקצוע יכולים לתת פתרון הולם. עם זאת חשוב שלא לבוא בטענות לילד או לגרום לו מבוכה כתוצאה מאותה הרטבת לילה. תאפשרו לו להבין כי מדובר על מצב טבעי, כזה שלא אמור להעסיק אותו יתר על המידה. בתור הורים יש לכם בידיים כוח חסר תקדים, כזה שחשוב להשתמש בו בצורה הכי נכונה ומתאימה.

למרות שילדים צעירים רבים מרטיבים את מיטותיהם, רובם עוצרים עד גיל 4 או 5. הרטבת מיטה שנמשכת עלולה להוביל למבוכה ולהקנטות מצד בני גילם. אם ילדכם בן 6 או 7 ועדיין לא יכול להישאר יבש במשך הלילה, כדאי לשקול לדבר עם רופא לגבי טיפול בהרטבת לילה. טיפול אחד שעוזר לילדים רבים הוא אזעקה להרטבת לילה.

הרטבת לילה בגיל 10 – איך מתמודדים?

 • אימון שרירי האגן

יכול להיות ששרירי האגן של ילדיכם רפויים, זוהי הסיבה שבגינה הם מתקשים שלא להרטיב בלילה. טיפול בהרטבת לילה אצל ילדים יכול להיעשות על ידי חיזוק שרירי האגן באמצעות תרגילים שונים.

 • טיפול רגשי אצל פסיכולוג

לא מן הנמנע כי הסיבה להרטבה בלילה הינה סיבה רגשית, כזאת שתדרוש מן הסתם מענה שונה. שיחה עם פסיכולוג או כל איש מקצוע אחר יכולה להפחית באפן ניכר את תדירות ההרטבה בלילה.

 • נטילת תרופות להרטבת לילה

אף אחד לא מזדרז לתת תרופות לילדים, גם בהקשר של הרטבת לילה. רק במקרה בו ההרטבה הופכת לחמורה ובעייתית ניתן לחפש תרופות הנותנות מענה למצב של הרטבת לילה ילדים.

 • טיפול התנהגותי בהתאמה אישית

כיום המענה רחב יותר בהשוואה למה שהיה בעבר בכל הנוגע להרטבת לילה אצל ילדים. קיימים מכשירים שונים המאפשרים טיפול התנהגותי בהתאמה אישית לבעיות מהסוג הזה.

הרטבת לילה אצל מתבגרים – עד כמה זה שכיח?

מתבגרים נוטים פחות לשתף, זוהי הסיבה שבגינה חובה עליכם לשאול לשלומם כל הזמן. הרטבת לילה אצל מתבגרים אינה נדירה עם כמה שזה אולי נשמע לכם מאוד מוזר. גם מתבגרים עשויים להתמודד עם קושי בשליטה על הסוגרים במהלך הלילה כאשר הגוף כולו רפוי. במקרים רבים הבעיה מגיעה ונעלמת בפתאומיות, לכן לא יהיה לכם באמת מה לעשות בנידון. הרטבת לילה בגיל מאוחר עשויה לנבוע מכל מיני סיבות, בין היתר טראומות, חרדות או כל מיני פחדים. תנסו להבין מהמתבגר או המתבגרת מה יושב עליהם ומה מטריד אותם עד כדי כך. ברגע שתראו להם כי אתם רוצים לסייע ולעזור, לא תהיה להם בעיה לשתף או לחלוק את מה שמטריד אותם.

הרטבת לילה אצל מבוגרים – זוהי לא בושה!

הגיע הזמן לשנות את הדיסקט בכל מה שנוגע לנושא של הרטבת לילה אצל מבוגרים. מבוגרים חוששים מאוד להעיד כי הם מתמודדים עם בריחת שתן בלילה, אז איך הם יתמודדו איתה? ברגע שאתם מטאטאים את הבעיות מתחת לשטיח לא תראו את האור בקצה המנהרה. גם במקרים של הרטבת לילה במבוגרים יש מה לעשות, אפילו אם הכלים קצת יותר מוגבלים. גם פה שיחה עם איש מקצוע על פחדים וחששות בהחלט יכולה לעשות את ההבדל. בו בזמן קיימות תרופות המאפשרות שליטה כמעט מלאה על בריחת השתן בשעות הלילה. תזכרו כי מה שאתם מצפים ומספרים הינו בר פתרון, לעומת עניינים אחרים שקשה לשלוט עליהם.

אזעקות הרטבת לילה וכיצד הן פועלות

אזעקות הרטבת לילה הן בין טיפולי הרטבת לילה היעילים והבטוחים ביותר. מחקרים מראים שטיפול אזעקה מוצלח לעתים קרובות עם ילדים מעל גיל 7, ישנם גם טיטולים למבוגרים אשר עונים על אותו צורך בדיוק מניעה של בריחת שתן.

עם אזעקות הרטבה במיטה, חיישן לחות מיוחד המוצב בפיג’מה של הילד מפעיל פעמון או זמזם עם תחילת מתן השתן. האזעקה נועדה להעיר את הילד כדי שיוכל להגיע לשירותים ולסיים להשתין. אולם בשבועות הראשונים לשימוש, לרוב מדובר בהורה שמתעורר מהאזעקה ומעיר את הילד לשימוש בשירותים.

אם משתמשים באזעקה מדי לילה וממשיכים בשגרת ההשכמה, סביר להניח שהילד שלך יתחיל להתעורר מהאזעקה תוך 4 עד 6 שבועות. בתוך 12 שבועות, סביר להניח שילדכם יקום בעצמו כדי ללכת לשירותים או להחזיק את השתן עד הבוקר.

לאחר שילדך נשאר יבש במשך 3 שבועות, עליך להמשיך להשתמש באזעקה למשך שבועיים נוספים ולאחר מכן להפסיק. אם ילדכם מתחיל להרטיב את המיטה שוב, תוכלו לחזור על התהליך. בדרך כלל, נדרשים כ-12 שבועות של ניסיון מתמשך עד שתהליך זה יעבוד.

היתרונות של טיפול טבעי בהרטבת לילה פתאומית

מקרים של הרטבת לילה אינם מקרים של מה בכך, יהיה עליכם לחפש את הפתרון המתאים. בין אם מדובר על הרטבת לילה אצל ילדים, מתבגרים או מבוגרים, הפתרונות עשויים להשתנות. אך הרטבת לילה טיפול טבעי זוכה להעדפה ברורה כמעט בכל פעם שבוחנים אותו לעומק. מה היתרונות של בחירה בטיפול טבעי להתמודד עם הרטבת לילה אצל מתבגרים, מבוגרים וצעירים?

טיפול שמגיע עם תוצאות מוכחות: נמאס לכם לסמוך על טיפולים שלא בהכרח הצדיקו את עצמם? טיפול טבעי להרטבת לילה הוכיח את עצמו כטיפול יעיל ואפקטיבי. התוצאות מדברות בעד עצמן, אתם רק צריכים להתנסות כדי להבין זאת בעצמכם.  

בטוח מאוד לשימוש בכל גיל: החשש הטבעי הינו לנטול תרופות או להשתמש בכל מיני תכשירים עם תופעות לוואי משתנות. טיפול טבעי להרטבת לילה הינו טיפול בטוח, גם אם אתם מחפשים פתרון למצב של הרטבת לילה אצל ילדים בגיל 4.

דיסקרטיות מוחלטת: אפשר להבין את החששות שמא אנשים בסביבתכם ידעו כי אתם עדיין מרטיבים בלילה. נטילת תרופות או תכשירים טבעיים נעשית בדיסקרטיות מוחלטת, אף אחד לא אמור לדעת. אתם מבצעים את הטיפול במקום פרטי, כך שאנשים בסביבתכם לא אמורים לדעת עליו.  שיפור מהותי תוך זמן קצר: רוצים לראות את התוצאות כעבור זמן קצר? הרטבת לילה מביאה איתה לחוסר ביטחון ועוד המון בעיות שקשה מאוד להסביר אותן. טיפול טבעי לבריחת שתן בלילה מביאה לשיפור מהותי בתוך זמן קצר מרגע תחילתו, כמובן שזמן השיפור משתנה בין טיפול לטיפול. 

סוגי מכשירים של הרטבה במיטה והיכן ניתן להשיג אותן

ישנם מספר מותגים שונים של מכשירי הרטבה אשר זמינים בחנויות או באינטרנט. מחירם נע בין כ-200 ש״ח ועד 350 ש״ח. אין צורך במרשם כדי לקבל מכשיר.

למרות שהיסודות של האזעקות זהים – חיישן בתחתונים או בפיג’מה מזהה לחות ומפעיל אזעקה – יש כמה הבדלים קלים בין הדגמים.

ברוב הדגמים עובר חוט מהחיישן לאזעקה קולית המחוברת בסקוטש לכתף הפיג’מה של הילד. האזעקה חזקה מספיק כדי להעיר את הילד ואת ההורה, שיכולים להוביל את הילד לשירותים ולוודא שהם מחליפים תחתונים לפני שחוזרים לישון.

מתבגרים, לעומת זאת, עשויים להעדיף אזעקת הרטבה אלחוטית המרטיטה כשהיא חשה לחות. מכיוון שהוא אלחוטי ושקט, רק הלובש מודע כאשר האזעקה מופעלת.

למרות שאזעקת לילה דורשות זמן לעבוד, הן מהוות טיפול הרטבה יעיל ביותר כאשר ילדים והורים מוכנים להתחייב להשתמש בהן באופן עקבי. הקפד לבדוק עם הרופא של הילד כדי לקבוע אם מכשיר הרטבת לילה אכן מתאים לילד.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

 1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
 2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

 • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
  (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
  תוקף).
 • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?