facebook
לוגו ניתאי גדול

היפותרמיה (מכת קור) כיצד להתמודד עם חום גוף נמוך

היפותרמיה (חום גוף נמוך) היא מצב חירום רפואי המתרחש כאשר הגוף שלך מאבד חום מהר יותר ממה שהוא יכול לייצר חום, מה שגורם לטמפרטורת גוף נמוכה בצורה מסוכנת. טמפרטורת גוף נורמלית היא סביב 98.6 F (37 C). היפותרמיה (hi-poe-THUR-me-uh) מתרחשת כאשר טמפרטורת הגוף שלך יורדת מתחת ל-95 F (35 C).

כאשר טמפרטורת הגוף שלך יורדת, הלב, מערכת העצבים ואיברים אחרים לא יכולים לעבוד כרגיל. בהיעדר טיפול, היפותרמיה עלולה להוביל לכישלון מוחלט של הלב ומערכת הנשימה שלך ובסופו של דבר למוות.

היפותרמיה נגרמת לרוב מחשיפה למזג אוויר קר או טבילה במים קרים. טיפולים ראשוניים להיפותרמיה הם שיטות לחימום הגוף בחזרה לטמפרטורה תקינה.

מד טמפרטורה חום גוף
מד טמפרטורה חום גוף

היפותרמיה תסמינים

רעד הוא ככל הנראה הדבר הראשון שתבחין בו כשהטמפרטורה מתחילה לרדת מכיוון שזו ההגנה האוטומטית של הגוף שלך מפני טמפרטורה קרה – ניסיון להתחמם.

סימנים ותסמינים של היפותרמיה כוללים:

 • רעידות
 • דיבור עגום או מלמול
 • נשימה איטית ורדודה
 • דופק חלש
 • סרבול או חוסר קואורדינציה
 • ישנוניות או אנרגיה נמוכה מאוד
 • בלבול או אובדן זיכרון
 • אובדן ההכרה
 • עור אדום בהיר וקר (אצל תינוקות)

מישהו עם היפותרמיה בדרך כלל אינו מודע למצבו מכיוון שהתסמינים מתחילים לעתים קרובות בהדרגה. כמו כן, החשיבה המבולבלת הקשורה להיפותרמיה מונעת מודעות עצמית. החשיבה המבולבלת יכולה להוביל גם להתנהגות של נטילת סיכונים.

מתי ללכת לראות רופא? בזמן שאתה ממתין לעזרה חירום שתגיע, יש להעביר בעדינות את האדם פנימה אם אפשר. תנועות צורמות יכולות לעורר פעימות לב לא סדירות ומסוכנות. הסר בזהירות את הבגדים הרטובים של האדם, והחליפו אותם במעילים או שמיכות חמות ויבשות.

סיבות להיפותרמיה

היפותרמיה מתרחשת כאשר הגוף שלך מאבד חום מהר יותר ממה שהוא מייצר אותו. הגורמים הנפוצים ביותר להיפותרמיה הם חשיפה לתנאי מזג אוויר קר או מים קרים. אבל חשיפה ממושכת לכל סביבה קרה יותר מהגוף שלך עלולה להוביל להיפותרמיה אם אינך לבוש כראוי או לא יכול לשלוט בתנאים.

תנאים ספציפיים המובילים להיפותרמיה כוללים:

 1. ללבוש בגדים שאינם חמים מספיק לתנאי מזג האוויר
 2. להישאר בחוץ יותר מדי זמן בקור
 3. חוסר יכולת לצאת מבגדים רטובים או לעבור למקום חם ויבש
 4. נפילה למים, כמו בתאונת שייט
 5. חיים בבית קר מדי, בין אם מחימום לקוי או מיזוג אוויר חזק מדי

איך הגוף שלך מאבד חום

מנגנוני איבוד החום מהגוף שלך כוללים את הדברים הבאים:

 • מקרין חום. רוב אובדן החום נובע מחום המוקרן ממשטחים לא מוגנים של הגוף שלך.
 • קשר ישיר. אם אתה בא במגע ישיר עם משהו קר מאוד, כגון מים קרים או אדמה קרה, החום מתרחק הרחק מהגוף. מכיוון שמים טובים מאוד בהעברת חום מהגוף שלך, חום הגוף הולך לאיבוד הרבה יותר מהר במים קרים מאשר באוויר קר. באופן דומה, איבוד החום מהגוף שלך מהיר הרבה יותר אם הבגדים שלך רטובים, כמו כשאתה נקלע לגשם.
 • רוּחַ. הרוח מסירה את חום הגוף על ידי סחיבת שכבת האוויר הדקה על פני העור שלך.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להיפותרמיה כוללים:

 1. תְשִׁישׁוּת. הסיבולת שלך לקור פוחתת כאשר אתה עייף.
 2. גיל מבוגר. היכולת של הגוף לווסת את הטמפרטורה ולחוש קור עשויה להצטמצם עם הגיל. וחלק מהמבוגרים עלולים שלא להיות מסוגלים לתקשר כשקר להם או לעבור למקום חם אם הם מרגישים קר.
 3. גיל צעיר מאוד. ילדים מאבדים חום מהר יותר מאשר מבוגרים. ילדים עשויים גם להתעלם מהקור כי הם נהנים מכדי לחשוב על זה. ואולי אין להם את שיקול הדעת להתלבש כראוי במזג אוויר קר או לצאת מהקור כשצריך.
 4. בעיות נפשיות. אנשים עם מחלת נפש, דמנציה או מצבים אחרים המפריעים לשיפוט עשויים שלא להתלבש כראוי למזג האוויר או להבין את הסיכון של מזג אוויר קר. אנשים עם דמנציה עשויים לשוטט מהבית או ללכת לאיבוד בקלות, מה שגורם להם להיות תקועים בחוץ במזג אוויר קר או רטוב.
 5. שימוש באלכוהול וסמים. אלכוהול עשוי לגרום לגוף שלך להרגיש חם מבפנים, אבל הוא גורם לכלי הדם שלך להתרחב, וכתוצאה מכך לאובדן חום מהיר יותר מפני השטח של העור שלך. תגובת הרעד הטבעית של הגוף פוחתת אצל אנשים ששתו אלכוהול. בנוסף, השימוש באלכוהול או בסמים פנאי יכול להשפיע על שיקול הדעת שלך לגבי הצורך להיכנס פנימה או ללבוש בגדים חמים בתנאי מזג אוויר קרים. אם אדם שיכור ומתעלף במזג אוויר קר, הוא עלול לפתח היפותרמיה.
 6. מצבים רפואיים מסוימים. כמה הפרעות בריאותיות משפיעות על יכולת הגוף לווסת את טמפרטורת הגוף. דוגמאות כוללות תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם), תזונה לקויה או אנורקסיה נרבוזה, סוכרת, שבץ מוחי, דלקת פרקים חמורה, מחלת פרקינסון, טראומה ופציעות חוט השדרה.
 7. תרופות. תרופות מסוימות יכולות לשנות את יכולת הגוף לווסת את הטמפרטורה שלו. דוגמאות כוללות תרופות נוגדות דיכאון מסוימות, תרופות אנטי פסיכוטיות, תרופות נרקוטיות לכאבים ותרופות הרגעה.

סיבוכים – אנשים שמפתחים היפותרמיה בגלל חשיפה למזג אוויר קר או מים קרים פגיעים גם לפציעות אחרות הקשורות לקור, כולל:

 • הקפאת רקמות הגוף (כוויות כפור)
 • ריקבון ומוות של רקמות כתוצאה מהפרעה בזרימת הדם (גנגרנה [נמק])

דרכי טיפול ומניעה

להישאר במקום חם במזג אוויר קר
לפני שאתה או הילד שלך יוצאים לאוויר קר, זכרו את העצה הבאה עם ראשי התיבות הפשוטים

COLD – כיסוי, מאמץ יתר, שכבות, יבש – cover, overexertion, layers, dry

 • כיסוי. חבשו כובע או כיסוי מגן אחר כדי למנוע חום גוף לברוח מהראש, הפנים והצוואר. כסו את הידיים בכפפות במקום בכפפות.
 • מאמץ יתר. הימנע מפעילויות שתגרום לך להזיע הרבה. השילוב של ביגוד רטוב ומזג אוויר קר עלול לגרום לך לאבד את חום הגוף מהר יותר.
 • שכבות. ללבוש בגדים רפויים, שכבות וקל משקל. ביגוד חיצוני עשוי מחומר ארוג בחוזקה דוחה מים הוא הטוב ביותר להגנה על הרוח. שכבות פנימיות של צמר, משי או פוליפרופילן מחזיקות את חום הגוף טוב יותר מאשר כותנה.
 • יָבֵשׁ. הישאר יבש ככל האפשר. צא מבגדים רטובים בהקדם האפשרי. היזהר במיוחד לשמור על יבשות הידיים והרגליים, מכיוון שקל לשלג להיכנס לכפפות ולמגפיים.

שמירה על ילדים מפני הקור

כדי לסייע במניעת היפותרמיה כאשר ילדים נמצאים בחוץ בחורף:

 • הלבישו תינוקות וילדים צעירים בשכבה אחת יותר מאשר מבוגר ילבש באותם תנאים.
 • הביאו ילדים לבית אם הם מתחילים לרעוד – זה הסימן הראשון שמתחילה היפותרמיה.
 • בקש מהילדים להיכנס לעתים קרובות כדי להתחמם כשהם משחקים בחוץ.
 • אל תתנו לתינוקות לישון בחדר קר.

בטיחות רכב בחורף

בכל פעם שאתה מטייל בזמן מזג אוויר גרוע, וודא שמישהו יודע לאן פניך מועדות ובאיזה שעה אתה צפוי להגיע. כך, אם אתה מסתבך בדרכך, אנשי החירום יידעו היכן לחפש את המכונית שלך.

זה גם רעיון טוב להחזיק ציוד חירום במכונית למקרה שתתקע. האספקה ​​עשויה לכלול מספר שמיכות, גפרורים, נרות, פחית נקייה שבה ניתן להמיס שלג למי השתייה, ערכת עזרה ראשונה, מזון יבש או שימורים, פותחן קופסאות, חבל גרירה, מצפן.

אם אתה תקוע, הכנס איתך את כל מה שאתה צריך לרכב, תצטופף יחד ועם הציוד ואתה מכוסה. הפעל את המכונית במשך 10 דקות בכל שעה כדי לחמם אותה. ודא שחלון פתוח מעט וצינור הפליטה אינו מכוסה בשלג בזמן שהמנוע פועל.

אלכּוֹהֶול

כדי למנוע סיכונים הקשורים לאלכוהול עם היפותרמיה, אל תשתה אלכוהול:

 • אם אתה הולך להיות בחוץ במזג אוויר קר
 • אם אתה שט
 • לפני השינה בלילות קרים

בטיחות במים קרים

מים לא צריכים להיות קרים במיוחד כדי לגרום להיפותרמיה. כל מים קרים יותר מטמפרטורת הגוף הרגילה גורמים לאיבוד חום. העצות הבאות עשויות להגדיל את זמן ההישרדות שלך במים קרים אם תיפול בטעות פנימה:

 1. ללבוש חגורת הצלה. אם אתם מתכננים לנסוע בכלי שיט, לבשו חגורת הצלה. חגורת הצלה יכולה לעזור לך להישאר בחיים זמן רב יותר במים קרים על ידי כך שהוא מאפשר לך לצוף ללא שימוש באנרגיה ועל ידי מתן בידוד מסוים. שמור על משרוקית צמודה לחגורת ההצלה שלך כדי לאותת לעזרה.
 2. צא מהמים אם אפשר. צאו מהמים כמה שיותר, כמו טיפוס על סירה שהתהפכה או אחיזה בחפץ צף.
 3. אל תנסה לשחות אלא אם כן אתה קרוב למקום בטוח. אלא אם כן סירה, אדם אחר או חגורת הצלה בקרבת מקום, הישאר במקום. שחייה תצרוך אנרגיה ועשויה לקצר את זמן ההישרדות.
 4. מקם את גופך כדי למזער אובדן חום. השתמש בתנוחת גוף המכונה תנוחת מפחיתה בריחת חום (HELP) כדי להפחית את איבוד החום בזמן שאתה מחכה לסיוע. החזק את הברכיים אל החזה כדי להגן על תא הגוף. אם אתה לובש חגורת הצלה שמפנה את פניך כלפי מטה במצב זה, הצמד את הרגליים בחוזקה, את הידיים לצדדים ואת הראש לאחור.
 5. התכרבל עם אחרים. אם נפלתם למים קרים עם אנשים אחרים, התחממו על ידי התגודדות זו מול זו במעגל צפוף.
 6. אל תסיר את הבגדים שלך. בזמן שאתה במים, אל תסיר בגדים כי זה עוזר לבודד אותך מהמים. אבזם, כפתור ורכס את הבגדים שלך. כסה את הראש אם אפשר. הסר את הבגדים רק לאחר שיצאת בבטחה מהמים ותוכל לנקוט באמצעים כדי להתייבש ולהתחמם.
קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

 1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
 2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

 • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
  (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
  תוקף).
 • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?