facebook
מאושרים משרד הבריאות
אמון הציבור
בעלי תו אמון הציבור
ספק משרד הביטחון
מספר ספק: 0011024925

קורס חובשים קרביים תנאי קבלה ומה עוברים

הבחירות השונות שתצטרכו לעשות במהלך השירות הצבאי שלכם הן משמעותיות. כל אחד ירצה לפתוח לעצמו אפשרויות שונות על מנת להביא את עצמו למקסימום האפשרי. השירות הצבאי מאפשר לכל אחד להוציא מעצמו את המקסימום בכל רגע נתון. חובש קרבי הוא פק”ל שאותו חיילים קרביים מקבלים על עצמם במהלך הטירונות. כמובן שלא כולם יכולים לצאת להסמכה הזאת, בוחרים את החובשים הקרביים בפינצטה. עם זאת מי שרוצה להתמיין לתפקיד הזה יצטרך להצהיר על כך, ולהראות נכונות לבצע את התפקיד. אז מה זה בכלל אומר להיות חובש קרבי ועד כמה באמת כדאי לבחור בפק”ל הזה? זוהי שאלה שכל מי שהופך להיות לוחם ישראל את עצמו. כעת יש לכם אפשרות להכיר את התפקיד הזה עוד לפני שאתם מתמיינים אליו.

מה תפקידו של החובש הקרבי?

התפקיד הזה הוא אחד מהתפקידים החשובים ביותר במערך הלחימה. מי שמאייש את התפקיד הזה יכול להיות זה שמציל את חייהם של חבריו הלוחמים. מכיוון שמדובר על תפקיד עם חשיבות גבוהה, המון לוחמים רק להתמיין דווקא אליו. החובש הקרבי מתלווה בזמן לחימה לצוות הלוחמים כאשר בלחימה עצמה הוא מתפקד כמו לוחם לכל דבר ועניין. עם זאת במקרה שבו אחד מהלוחמים נפצע מסיבה כזאת או אחרת, הוא נדרש להעניק לו טיפול ראשוני. לא מעט לוחמים מספרים כי החובשים הקרביים שליווה אותם במהלך הלחימה הצילו את חייהם. החובש הקרבי יעניק את הטיפול לפצועים עד אשר יהיה ניתן לפנות אותם בצורה בטוחה לרופא. האחריות על הטיפול הרפואי בחיילים הפצועים נשארת בידיו של החובש הקרבי עד שהם מגיעים למקום מוגן. כך שאתם יכולים לתאר לעצמכם עד כמה החובש הקרבי הוא משמעותי בזמן לחימה. 

מהי ההכשרה שנדרשת לתפקיד זה?

ההכשרה עצמה לתפקיד זה מועברת בבה”ד 10, בדומה להכשרות של חובשים אחרים. ההכשרה עצמה נמשכת כשלושה חודשים, 12 שבועות שלמים. במהלך ההכשרה לומדים החיילים כיצד להעניק טיפול רפואי אפקטיבי בשלל מצבים ובשלל סיטואציות שונות. המטרה היא שכל מי שמסיים את ההכשרה ידע כיצד להעניק טיפול מציל חיים בכל תרחיש שהוא. לאחר מכן החיילים חוזרים לבסיסם כדי להשלים את הטירונות ואת האימון המתקדם. ההכשרה של קורס חובשים קרביים היא הכשרה זהה לכל שאר החיילים הקרביים. עם זאת הוא יסיים את ההכשרה הקרבית באיחור של מחזור אחד מכיוון שהוא עבר הכשרה נוספת. התפקידים הקבועים של החובשים הקרביים הם כמו התפקידים של שאר הלוחמים בפלוגה. עם זאת בזמן לחימה החובש הקרבי יסחוב יותר איתו את הציוד הנדרש להענקת מענה רפואי לכל מצב שהוא.

איך אפשר להיות חובשים קרביים?

הבחירה הסופית היא כמובן של הסגל הפיקודי בהתאם להתרשמות מהלוחמים שלהם. עם זאת תוכלו לבצע מספר פעולות כדי להגדיל את הסיכוי שלכם להיות חובשים קרביים. חובש קרבי הוא אדם שצריך ללמוד המון, הרי בשלושה חודשים צריך ללמוד להציל חיים במצבים שונים. לפיכך תרצו להראות כלפי חוץ כי אתם מוכנים ללמוד הרבה, אפילו אם זה חומר שלא יצא לכם להתעסק איתו מעולם. תוכלו אפילו להגיד בפני המפקדים כי אתם מעוניינים לצאת לקורס חובשים קרביים. אם הם יראו שיש לכם את הדרייב להגיע לקורס הזה, הם בהחלט יכולים לדחוף אתכם לשם. חשוב מאוד שלא תסתבכו עם בעיות משמעת כי זה יוריד באופן משמעותי את הסיכוי שלכם להתקבל. החובשים הקרביים הם לוחמים עם המון אחריות על הכתפיים שלהם, לכן לא לוקחים סיכונים בהקשר הזה.

האם יהיה ניתן לצאת בעתיד לקורס פיקוד?

באופן עקרוני אף אחד לא יגיד בריש גלי כי חובשים קרביים לא יכולים לצאת לקורסי פיקוד. עם זאת עליכם לדעת כי בגלל מחסור בחובשים קרביים, מעדיפים להשאיר אותם בפלוגות. הרי אי אפשר לדעת מתי יהיה צורך לפנות לחובש קרבי כדי שיסייע להתמודד עם מצב מסוים. במקרה שבו יהיו מספר חובשים קרביים בפלוגה, תהיה אפשרות לצאת לקורס פיקוד בשלב מסוים. אך תיקחו בחשבון כי מפאת חשיבות התפקיד הסיכויים לא גדולים במיוחד. אם אתם מעדיפים לצאת לקורסי פיקוד בעתיד ללא בעיה, מוטב כי תיקחו על עצמכם פק”ל אחר. עם זאת החשיבות של החובש הקרבי בזמן לחימה היא חשובה לא פחות מאשר כל מפקד אחר. תוכלו לשמוע המון סיפורים שממחישים עד כמה התפקיד של החובש הקרבי הינו משמעותי במיוחד.

הציעו לי לצאת לקורס חובשים – האם זה כדאי? 

אין כאן תשובה של כן או לא, הרי כל אחד צריך לעשות את הבחירה שנכונה עבורו. יש כאלה שחולמים להיות חובשים קרביים מהרגע שבו הם התגייסו, לכן להם לא יהיה היסוס. מצד שני יש כאלה שלא מתחברים לתפקיד, אז האפשרות הזאת לא תהיה טובה להם. אם אתם מתלבטים תוכלו להתייעץ עם חבר’ה אחרים שהם חובשים קרביים בהכשרתם. בתוך הבסיס שבו אתם נמצאים מסתובבים להם חיילים שעברו בדיוק את הקורס הזה. תוכלו לשמוע מהם על הקורס ועל התפקיד עצמו כדי שתוכלו לעשות את הבחירה שנכונה לכם. חשוב מאוד שתעשו בחירה שתהיו איתה שלמים, כך לא תתחרטו במהלך הקורס. הצבא מחפש בנרות אחר חובשים קרביים איכותיים, אם אתם עונים להגדרה יהיה לכם קשה לחמוק מהתפקיד. אך תמיד תזכרו כי חובש קרבי הוא מהתפקידים הכי חשובים מבין תפקידי הלחימה. 

חובשים קרביים צריכים לסגור הרבה שבתות?

זוהי שאלה שהרבה מאוד חיילים שמתמיינים לתפקיד ירצו לקבל עליה תשובה. אך היציאות כמו שאתם מתארים לעצמכם משתנות בין התפקידים השונים ובין הסיטואציות הקיימות. לא פעם בגלל בעיות של סד”כ תמצאו את עצמכם סוגרים שבת אחרי שבת ללא אבחנה. אך כמוכם ישנם עוד לוחמים אחרים שנמצאים בדיוק באותו המצב. זה לא בגלל שאתם חובשים קרביים אלא בגלל שאתם תופסים תקן של לוחם. אף לוחם לא יכול לדעת מבעוד מועד כיצד יראו היציאות שלו ביום שאחרי הקורסים. עם זאת רוב החובשים הקרביים כמו רוב הלוחמים יעשו 11-3 או 17-4, אך המצב תמיד משתנה. מה שאומרים לכם היום זה לא בהכרח מה שיקרה מחר. אנו בטוחים כי בזכות האווירה בפלוגה לא תהיה לכם בעיה לסגור שבתות ולהישאר בבסיס.

מה אפשר לעשות אם לא רוצים לצאת לקורס חובשים קרביים?

בוודאי כבר הבנתם כי זוהי זכות להיות חובשים קרביים, המון חיילים חולמים על התפקיד הזה. מדובר על תפקיד עם אחריות גדולה מאוד, כזאת שמהלכו תלמדו לא מעט. יש כאלה שמתאהבים בעולם הרפואה בזכות הקורס שאותו הם עובדים בבה”ד 10. אך אם אינך רוצה להיות חובש קרבי כל מה שאתה צריך לעשות זה להגיד למפקדים. לרוב המפקדים לא לוקחים בכוח חיילים כדי שיצאו לקורס חובשים. יש מספיק חיילים אחרים שרוצים להיות חובשים קרביים מבלי שאף אחד ייקח אותם לקורס בכוח. כמובן שיהיה עליכם לעמוד בדרישות סף מסוימות, אם אינך רוצה להיות חובש קרבי תוכל שלא לעמוד בהן. נדיר מאוד לשמוע על חיילים שמגיעים לקורס חובשים מבלי שהם מעוניינים בכך.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?