facebook
מאושרים משרד הבריאות
אמון הציבור
בעלי תו אמון הציבור
ספק משרד הביטחון
מספר ספק: 0011024925

מהו מזרק אפיפן ולמה הוא מיועד – כל מה שצריך לדעת

עד לפני כמה שנים המודעות להימצאותן של אלרגיות היה נמוך. אנשים שהיו סובלים מאלרגיה למאכלים מסוימים היו צריכים להיזהר באופן תמידי. הם לא היו יכולים להרשות לעצמם לאכול במסעדות בצורה חופשית מבלי להיות בבקרה תמידית. בשנים האחרונות ניתן לראות כי המגמה משתנה, אך עדיין לא הגענו אל הנחלה הרצויה. נתונים מראים כי אחד מכל 20 אנשים סובל מאלרגיה מסוימת למזון ספציפי. אחד מהאלמנטים המרכזיים לטיפול ראשוני בתגובה אלרגית הוא מזרק אפיפן. המזרק נותן לסובלים מאלרגיות מענה ראשוני עד שניתן יהיה לפנות אותם לבית חולים. הטיפול הראשוני הזה יכול להיות בחלק גדול מהמקרים טיפול מציל חיים – עד כדי כך!

מי צריך להחזיק מזרק אפיפן?

אנשים שסובלים מאלרגיות מסכנות חיים מחויבים להסתובב עם מזרק אפיפן צמוד אליהם. אותם אנשים דואגים להניח את המזרק בכל מיני מקומות בהם הם נמצאים. בו בזמן ישנם מקומות הומי אדם שמחויבים גם הם להחזיק במזרק מהסוג הזה. המטרה היא כמובן לאפשר לאלרגיים להסתובב בחופשיות בלי לחשוש שמא תופיע לה תגובה קיצונית. גם אם חלילה תהיה תגובה קיצונית, יהיה אפשר להשתמש במזרק שנמצא בקרבת מקום. במקרה של תגובות אלרגיות מסכנות חיים כל דקה היא קריטית – וכל שניה תהיה חשובה. אם לא מזריקים את החומר הנמצא בתוך המזרק באופן מידיי המציאות יכולה להיות שונה.

מזרק אפיפן
חשוב לבדוק במזרק אפיפן תוקף לפני השימוש.

מה מיוחד במזרק הספציפי הזה?

לא סתם ניתן למצוא מזרקי אפיפן בכל מקום שבו ישנם ילדים או מבוגרים אלרגיים. מזרק אפיפן הוכיח את עצמו אלפי פעמים כיעיל להתמודדות עם תגובות אלרגיות. בחלק נכבד מהמקרים השימוש במזרק הציל חיים, פשוטו כמשמעו. במזרק עצמו ישנו חומר שנקרא אדרנלין (או אפינפרין), החומר מיועד למנוע תגובה אלרגית קשה. הוא עוצר את התגובה האלרגית שאמורה להגיע, הוא גם מסייע למזער את התגובה האלרגית הקיימת. החומר הפעיל מאפשר שחרור של קנה הנשימה והרגעת הגוף בצורה מהותית כדי למנוע החמרה. כל זאת עד לקבל טיפול רפואי מתאים בבית חולים או בכל מרפאה מוסמכת אחרת. מי שהשתמש במזרק מבין עד כמה חיוני לכל אותם האנשים הסובלים מאלרגיה. 

כיצד משתמשים במזרק אפיפן?

כדי לגרום לזריקה להיות אפקטיבית חשוב להזריק אותה מוקדם ככל האפשר. עם ההבחנה בתגובה אלרגית חובה להזריק את הזריקה מבלי להתמהמה יתר על המידה. את הזריקה צריך להזריק בשריר הירך החיצוני, במקרה שבו מדובר על ילד חובה להחזיק את הרגל. כך תימנעו תזוזה מיותרת שעשויה לגרום לאפקטיביות של הזריקה לפחות בהתאם. אחרי הזריקה יהיה ניתן לראות שיפור מהיר במצב של האדם עם התגובה האלרגית. כמובן שהזריקה לבדה אינה מספיקה, חשוב לפנות את האדם עם הסימפטומים לקבל טיפול רפואי הולם. כמו שכבר נאמר זריקת אפיפן היא הפתרון הראשון הזמין שיהיה ניתן לדבוק בו.

החשיבות של קורס עזרה ראשונה

אחרי שהבנתם מהי החשיבות של אפיפן מזרק מציל חיים, צריך להסביר על חשיבות קורס עזרה ראשונה. מדובר על קורס שבו אתם יכולים ללמוד ולהכיר את כל הסימנים לתגובה אלרגית. יש המון סימנים שאינכם מכירים אותם כרגע, עם הקורס המתאים תראו שכל סימני השאלה נעלמים. בו בזמן במסגרת הקורס ילמדו אתכם איך ומתי כדאי לבצע את הזריקה. כל הדברים הקטנים האלה יכולים להיות אלה שעושים את ההבדל העיקרי. קורס עזרה ראשונה הוא קורס שבו תלמדו כיצד לבצע פעולות מצילות חיים באופן קבוע. בין אם מדובר על זריקה של מזרק אפיפן או כל פעולה אחרת חיונית לא פחות.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?