facebook
לוגו ניתאי גדול

שאיפת עשן וגזים רעילים

אין עשן בלי אש – שאיפת עשן וגזים

תקלתם בעשן או שריפה? אמנם אש וחום יכולים לגרום לכוויות בעור – על כך בוודאי קראתם כבר באתר שלנו, אבל סכנה רצחנית מרחפת מעל ראשינו (וגם סביבנו) גם אם לא נבוא במגע ישיר עם האש.

אנו מדברים כמובן על שאיפה של גזים חמים המכילים גם חומרים רעילים.

מעניין לדעת כי פציעה מסוג זה אחראית למקרי מוות רבים במקרי שריפה וקשורה בפרוגנוזה שלילית ותמותה בקרב פצועי שריפות.

כפי שוודאי שיערתם, פציעות שאיפה משתנות מאוד ממקרה למקרה. הפרמטרים המשפיעים על מידת הפגיעה מגוונים מאוד, לפניכם סקירה של עיקרם:
משך החשיפה, גודל השריפה, טמפרטורת הסביבה, סוג החומרים הדליקים וגודל חלקיקי הפיח המפוזרים באוויר.

ניתן לחלק את הפציעות לשני סוגים עיקריים: הרעלה בעקבות חשיפה לגז רעיל כדוגמת פחמן חד חמצני ופגיעה בדרכי האוויר למשל על ידי חום ופיח.

הרעלה

בתהליך הבעירה נפלטים גזים שונים, בהתחשב בעיקר בסוג החומר הבוער. לרוב, בשריפות משתתפים מגוון חומרים בו זמנית ולעתים אפילו חומרים פלסטיים אשר ביכולתם לפלוט גזים רעילים עוד יותר. נסקור שתי דוגמאות:

פחמן חד – חמצני – CO

מדובר בגז הנפלט לעתים קרובות במערכות חימום, בעיקר אלו המבוססות על גז. כמו כן גנרטורים ומכשירים הפועלים על בעירת דלק וכמובן שריפות. בסדרת מקרי מוות שתועדו בשנים 2003-2004, 47% יוחסו למערכות חימום ביתיות, 35% נוספים אינם שויכו לשריפה אלא למקורות נוספים כגון מפעלים ומנועים. הרעלה זו יכולה להתרחש במהירות ובמקרים קיצוניים לגרום למוות תוך דקות ספורות. ניתן לקרוא מידע נוסף במסמך הזה

כיצד נזהה הרעלה זו?

קודם כל, לפי הסיפור – בקרבה למקור שעלול לפלוט CO חשוב לשקול ייתכנות להרעלה. הסימנים אינם ספציפיים וכוללים: חולשה, כאבי ראש, סחרחורות, קוצר נשימה, בלבול, הפרעות ראייה ולעתים אף כאבים בחזה. סימן מפורסם, אך שאינו מופיע תמיד, נקרא Cherry red lips, שפתיים אדומות כמו דובדבן.

נתקלנו במקרה חשוד – מה נעשה?

ככלל, בכל חשד לפגיעה מעשן יש לקרוא לעזרה או לפנות בהקדם למרכז רפואי. הסכנות הטמונות בחשיפה זו מרובות וטיפול מוקדם מונע הדרדרות. הטיפול בהרעלה זו לרוב מסתכם במתן אחוז חמצן גבוה במתקן רפואי. במקרים חמורים – ייעשה שימוש בתא לחץ.

הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה

יש להמנע מחשיפה לאש ולהסקת חום בגז במקום סגור. כדאי לקרוא עוד באינטרנט כיצד להתגונן במידה ויש חשיפה לגורם סיכון או עשן בבית ובסביבת העבודה. במקרה זה, מומלץ ליידע את הנמצאים בחדרים, להתקין גלאי מתאים ולפרט נוהלי בטיחות למגוון מצבי חירום.

כיצד נוצר הגז?

בעת תהליך בעירה של חומר אורגני כלשהו, חמצן וחום מהסביבה הופכים את החומר לאדי מים, פחמן דו חמצני ופחמן חד-חמצני. בכימיה, בעירה יוצרת פחמן דו-חמצני, אך בבעירה המכונה “בעירה חלקית”, המתרחשת באופן שכיח במקביל לבעירה מלאה, נפלט גז קטלני בהרבה – חברו החד חמצני.

מדוע הוא כל כך מסוכן?

פחמן חד חמצני (CO) הוא גז חסר צבע, טעם או ריח אשר נקשר לכדוריות האדומות בדמנו בעוצמה חזקה מפי 200 לכדוריות הדם האדומות ביחס לחמצן ולמעשה מגביל משמעותית את היכולת של הדם לשאת חמצן אל הרקמות השונות בגוף. בפועל, תאי הגוף השונים לא מקבלים חמצן ולכן הנזק האפשרי עצום.

גזים ציאנידיים

ציאניד הוא חומר רעיל מאוד אשר משתק את יכולת התאים לבצע נשימה תאית. אמנם מדובר באחד החומרים הקטלניים שאנו מכירים אך הרעלה משמעותית מציאניד נדירה.
הסיבות העיקריות להרעלה הן חשיפה לשריפה ביתית ותעשייתית. בסקירה אחת שעשו על קורבנות משריפה ביתית נמצא כי 35% מהאנשים נחשפו לרמות קטלניות של ציאניד.

חלקנו נחשפנו לציאניד בחיינו, הקיים במגוון מזונות בכמות מזערית ביותר, כמו שקדים מרים, משמש, אגס ותפוח. אך הרעלה בעקבות תזונה עשירה בציאניד היא נדירה מאוד (ואפילו מאוד-מאוד…).

כיצד נזהה?
בכל מקרה של חשיפה לעשן ושריפה יש לפנות לבירור רפואי. בחלק מהמקרים אנשים דיווחו על ריח שקדים בחשיפה לגז.
הסימנים הראשוניים של ההרעלה מגוונים וכוללים: דופק מהיר, קצב נשימה גבוה, כאבי ראש, חרדה, בחילות, כאבי בטן ועוד רבים.

מדוע נפלט גז הציאניד בשריפה?

תהליך בעירה של חומרים המכילים פחמן וחנקן יכול לפלוט גז זה. חומרים אלו נמצאים בבתים הפרטיים בשכיחות גבוהה, דוגמאות לכך הם: חומרים מפלסטיק, צמר, בדים מסוימים, גומי ועוד. אגב, בקרב מעשני סיגריות ניתן למצוא שיירי ציאניד בדם.

שורה תחתונה

זיהוי מוקדם יציל ממוות ומסיבוכים נוספים. במקרה החשד קיימות תרופות מתאימות ויש להתפנות בהקדם לבית החולים.

שאיפת עשן ואוויר חם

הזכרו ברגע בו ישבתם סמוך למדורה ולפתע השתנה כיוון הרוח – כל הפיח בפניכם ואתם עושים הכל כדי לברוח מכך. מדוע? מכיוון שהאוויר מכיל חלקיקים רבים בגדלים שונים.
הגודל כן קובע – ככל שהחלקיק קטן יותר, כך הוא חודר רחוק יותר לתוך דרכי הנשימה.

בנוסף, החום של האוויר עלול ליצור נזק וכוויות בדרכי הנשימה. נזק זה לרקמה יכול לעודד בצקות – במיוחד כאשר האדם סובל מפציעות המחייבות מתן נוזלים על ידי הצוות הרפואי.

המנגנונים השונים בהם נוצר נזק לחלקים שונים בדרכי הנשימה מורכבים ומגוונים, אך הדבר המטריד בשטח הוא הווצרות בצקת פתאומית בדרכי האוויר וכיווץ של דרכי הנשימה התחתונות.

במצב זה, גם במצב בו אדם יצא מהשריפה ללא פגיעות נראות לעין, ישנה סכנה כי לאחר מספר דקות או שעות הבצקת תחסום את דרכי האוויר לחלוטין. במצבים חשודים הצוות הרפואי ירדים וינשים את המטופל לפני שמתעוררת בעיה נשימתית ברורה. לכן, הגעה של צוות רפואי ולעתים הנשמה מוקדמת יכולים למנוע מוות.

אינכם נדרשים לטפל בעצמכם במצבים מורכבים אלו, אך זיהוי מוקדם והזעקת עזרה היא קריטית. בידכם להציל חיים!

זכרו – סיפור מקרה מתאים, אדם עם סימני פיח מסביב לפה ולנחיריים, אדם צרוד, קשיי נשימה והופעת סימפטומים חשודים לאחר חשיפה לשריפה דורשים טיפול מיידי למניעת נזק בלתי הפיך ומוות.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

  1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
  2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

  • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
    (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
    תוקף).
  • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?