facebook
לוגו ניתאי גדול

מה זה אירוע מוחי ואיך לזהות אותו

בכל שנה מדווחים על עשרות אלפי מקרים של אירועים מוחיים רק בישראל. הנתונים מדאיגים, ומראים כי המגמה נמצאת בעלייה מתמדת ככל שעוברים השנים. אירועי מוחי עשוי להוביל לפגיעה באיכות החיים, לנכות ובמקרים חריגים אף למוות. זוהי הסיבה שבגינה חשוב להכיר את התסמינים השונים, ואת הדרכים היעילות ביותר למנוע אותו. שבץ מוחי יכול לקרות בכל רגע נתון, לעיתים ללא שום התראה או סימנים מקדימים. לכן חשוב להיות תמיד עם האצבע על הדופק, ולדעת בדיוק מה עושים ואיך מונעים פגיעה משמעותית.  

מה זה אירוע מוחי?

שבץ מוחי הינו מצב בו ישנה פגיעה בזרימת הדם מהלב למוח, וכתוצאה מכך מתים חלק מהרקמות. ככל שיותר תאים במוח נפגעים, כך מן הסתם הפגיעה לטווח הרחוק תהיה משמעותית. כל אירוע מוחי פוגע באזור אחר של המוח, ולכן ההשלכות לא תמיד תהיינה זהות. פעם אחת ההשלכות יכולות להיות סבירות, במקרים אחרים החיים עשויים להשתנות מקצה לקצה. בחלק גדול מהמקרים לאחר אירועים מוחיים תהיה פגיעה בתפקוד היומיומי ובביצוע פעולות שוטפות. החדשות הטובות הן שאתם יכולים לעצור את האירוע המוחי עוד לפני שהוא נותן את אותותיו. 

האם שבץ מוחי מתרחש רק אצל מבוגרים?

זה נכון שככל שמתבגרים, כך הסבירות להתמודד עם אירוע מוחי גדלה גם היא. עם זאת אף אחד לא יכול להגיד באופן חד משמעי כי אירועים מוחיים הם מנת חלקם של מבוגרים בלבד. אירועי מוחי קל או קשה עשוי להופיע גם בקרב צעירים, עם זאת הסבירות לכך אינה גבוהה למדי. זוהי הסיבה שבגינה חשוב שכולם יכירו את התסמינים, ויבינו בדיוק מה צריך לעשות במקרה כזה. אל תביאו את עצמכם למצב בו אתם נתפסים עם המכנסיים למטה בכל הנוגע לעניין הזה. יצא לנו לשמוע על לא מעט סיפורים של אנשים צעירים יחסית שעברו שבץ מוחי מכל מיני סיבות. הביאו את עצמכם למצב בו אתם מצפים לכל תרחיש, אך מקווים לא להתמודד איתו.

אירוע מוחי תסמינים שחובה להכיר!

הדרך הכי טובה להתמודד עם אירוע מוחי תהיה פשוט לתפוס אותו כמה שיותר מוקדם. ככל שתופסים את האירוע המוחי מוקדם, כך הפגיעה למוח תהיה מינורית ולא משמעותית. אם לא מזהים את האירוע בזמן, המצב עשוי לצאת משליטה מהר מאוד. זה לעיתים מה שיעשה את ההבדל בין חיים למוות בכל הנוגע להקשר הזה.

 • אחד התסמינים הבולטים ביותר של אירוע מוחי יהיה שיתוק פתאומי באזור מסוים של הגוף. אם אדם אינו מצליח להזיז את היד, הרגל, הפנים או כל איבר אחד חובה לשים לכך לב. זהו תסמין בולט שאי אפשר להישאר אדישים אליו כאשר הוא מתרחש.
 • בעת שיחה עם אדם מסוים חובה לשים לב עד כמה הוא מפוקס וברור. כאשר באמצע השיחה אדם אינו מדבר ברור או אינו מדבר לעניין, סימן שמשהו קורה מאחורי הקלעים. בחלק גדול מהמקרים מדובר על אירוע מוחי הנמצא בתחילת הדרך שלו.
 • כאב ראש אירוע מוחי יהיה שונה בהשוואה לכאב ראש רגיל וסטנדרטי. מדובר על כאבי ראש חריגים במיוחד, כאלה שמקשים על המשך התפקוד התקני. ברגע שאדם מתמודד עם כאב ראש חריג, חובה לבדוק מהי הסיבה לכך. 
 • עוד תסמין שאפשר לשים אליו לב בקלות תהיה הפרעה בראייה. המון אנשים שהתמודדו עם אירוע מוחי מספרים כי הם התקשו לראות מה קורה לפניהם. הקושי בראייה יכול לבוא לידיי ביטוי בטשטוש, מסך שחור או כל מיני תיאורים אחרים. 

איך מזהים אירוע מוחי קל? הבדיקה המהירה!

סיפרנו לכם על התסמינים שאמורים להדליק אצלכם נורה אדומה. אך ישנה בדיקה אחת שיכולה להפוך את סימני השאלה לסימני קריאה חד משמעיים. אז כיצד אתם יכולים לזהות אירוע מוחי קל יחסית? כל זאת בתנאי שהאדם שנמצא מולכם הינו בהכרה מלאה ומגיב למה שאתם מבקשים ממנו. בשלב הראשון יהיה עליכם לבקש מהאדם לדבר ולהגיד “ברד ירד בדרום ספרד הערב”. אדם שחווה שבץ מוחי יתקשה להגיד את המשפט הזה בצורה ברורה. לאחר שהמשפט נאמר, תוכלו לבקש מאותו אדם לחייך. אם הפה עקום, סימן שיש מה לחשוש בכל הנוגע להיווצרות אירוע מוחי. לסיום רגע לפני שמזעיקים אמבולנס, רצוי לבקש מאדם להרים את שני ידיו. האם הוא מצליח להרים אותן יחד? אם אתם מרגישים שמשהו אינו כשורה, זה בדיוק הזמן להזעיק סיוע רפואי.

לא מתמהמהים – מזעיקים עזרה

הזמן הוא האויב הכי גדול שלכם בהתמודדות עם מצב כזה. תזכרו כי כל דקה שעוברת עשויה להחמיר את המצב, ולהביא אתכם להתמודדות לא פשוטה. זוהי הסיבה שבגינה חשוב להזעיק עזרה, אפילו אם אתם לא בטוחים שמדובר על שבץ מוחי. טוב להיות מחמירים בהקשר הזה, ולא להגיע למצב בו אתם תרגישו תחושת אשמה בסופה של הדרך. בזמן שעובר הפגיעה במוח הופכת למהותית בהרבה, ועשויה להביא להתמודדויות לא פשוטות. לפרמדיקים שיגיעו אליכם לבית יהיה את הידע ואת ההבנה מה נכון לעשות במקרה כזה. עד אז תוכלו לקבל הנחיות מהנציגה איתה תשוחחו, זאת שאמורה להביא את הסיוע אליכם. אין טוב יותר מרגיע מאשר לראות את האדם הקרוב אליכם מקבל עזרה של אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים. בין אם מדובר על אירוע מוחי קשה או קל, טוב שתקבלו עזרה של פרמדיקים מנוסים.

אילו סוגים של שבץ מוחי קיימים?

אירוע מוחי צד שמאל: ברוב המקרים אירועים מוחיים מתרחשים בצד מסוים של המוח. קל מאוד לזהות אותם בהתאם לחלק בגוף המשתתק לאחר הופעת השבץ המוחי. הפגיעה המשמעותית תהיה הפגיעה השפתית כי זה האזור במוח האחראי על הפעילות הזו.

אירוע מוחי צד ימין: בדומה למקרה צד שמאל, גם אירוע מוחי בצד ימין ניתן לזהות בהתאם לצד המשותק. אם צד ימין הופך למשותק, סימן שהאירוע המוחי תקף אזור זה של המוח. במקרה כזה האדם ירגיש מעט מבולבל ויתקשה להבין מי בדיוק עומד לפניו.

אירוע מוחי קל בגיל מבוגר: הבעיה העיקרית עם אירוע מוחי בגיל מבוגר היא שהסיכונים הופכים לגדולים בהרבה. הסיכוי למוות בעת התמודדות עם אירוע מסוג זה בגיל מבוגר הינה גבוהה. בחלק גדול מהמקרים פינוי מהיר לבית החולים יעשה את כל ההבדל.

האם ניתן למנוע אירוע מוחי?

בהחלט ישנה אפשרות להוריד את הסבירות להופעת שבץ מוחי בגילאים שונים. ברגע שאתם מצליחים לשלוט על לחץ הדם ועל הסוכרת, ניתן יהיה לראות שיפור מהותי. אלה הם הגורמים העיקרים להתמודדות עם אירועי שבץ מוחי על כל שלוחותיהם. בו בזמן ישנה חשיבות להימנע מעישון ומצריכה מופרזת של אלכוהול. אנשים שאינם שומרים על גופם, ימצאו את עצמם בקבוצת סיכון מהותית. הקפדה על פעילות גופנית סדירה יחד עם תזונה נכונה תוביל גם היא למניעת אירוע מוחי. עליכם להיות תמיד בבקרה, ולדעת כי היכולת לשלוט במה שהולך לקרות היא בידיכם. רק תביאו את עצמכם למצב בו אתם הופכים את העניינים הללו לשגרה קבועה. ביקורים תכופים אצל רופא המשפחה בהחלט יכולים לשים את האצבע על בעיות שעשויות לקדם שבץ מוחי.

קפיצה לתוכן מעניין

בואו ללמוד יותר! הצטרפו לקורסים שלנו ברחבי הארץ: 054-2444533

נשמח לשמוע ממכם
רוצים ללמוד יותר? להזמין סדנא אליכם לבית או להגיע אלינו לכיתות הלימוד ברחבי הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עזרה ראשונה לרופאי שיניים

קורס עזרה ראשונה לרופאי שיניים הינו חשוב במיוחד שהרי שלל מצבי חירום יכולים לצוץ תוך כדי טיפול שיניים שגרתי. לכן, רופאי שיניים נדרשים לעבור קורסי עזרה ראשונה על בסיס קבוע כדי להחזיק בידע העדכני ביותר.

הקורס אותו עוברים הרופאים מחולק ל2- סוגים, ותלוי האם מדובר ברופא שיניים כירורג המטפל בהרדמה, או רופא מרדים
בלי קשר, או לא:

 1. קורס עזרה ראשונה סטנדרטי.
 2. קורס ACLS.
היכן עוברים את הקורס?

אנו בחברת ניתאי מציעים לכם 2 אפשרויות לנוחותכם:

 • הגעת מדריך עד אליכם למרפאה – חוסכים זמן ונסיעות ומקבלים מחיר משתלם במיוחד לכל צוות המרפאה
  (בהזדמנות זו יוכל המדריך לבדוק שתיק העזרה ראשונה שקיים אצלכם במרפאה עדכני ואין בו ציוד פג
  תוקף).
 • הגעה לקורסים שלנו ברחבי הארץ – יוכל להתאים בעיקר לרופאים ללא צוות רחב העובדים לבד.

מי צריך לעבור?: רופא שיניים, שינניות וסייעות.

מקבלים תעודה?

בהחלט. מוכרת ומאושרת.

מלאו את הטופס לשמיעת פרטים נוספים ללא התחייבות!
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× איך אפשר לעזור?